Гръцкият премиер Лукас Пападимос се бори на няколко фронта едновременно, за да спаси страната си от най-лошото, пише „Берлинер цайтунг”. На фона на опозицията от профсъюзите той трябва да наложи амбициозен реформен пакет, за да получи 130 милиарда eвро спасителни финансови средства от ЕС и МВФ.
Въпреки силната рецесия, МВФ вече мисли за дори по-сурови условия за отпускане на финансирането. Частните кредитори същевременно все още не са склонни да направят нужното от своя страна и да отпишат част от гръцкия дълг. Времето за Пападимос изтича. Правителствени облигации на стойност 14,5 милиарда евро изтичат на 20 март. Без извънредни заеми страната е заплашена от неконтролиран национален банкрут.
През 2011 г. икономическият растеж се е свил над 5,5 % и ще остане с тенденция за понижение. В производствения сектор в бизнеса отрасъла има тенденции за спад от 28 месеца. Безработицата същевременно се увеличава трето поредно тримесечие до 17,7 %.
МВФ обаче не изпитва удовлетворение от изпълнението на структурните реформи. До края на 2015 г. 150 хиляди места ще бъдат съкратени в големия държавен апарат. Според главния преговарящ на МВФ, ЕС и ЕЦБ Атина трябва да престъпи някои табута. Това може да означава затварянето на държавни компании и свързаната с тях излишна работна ръка.
В същото време Германия и Франция увеличиха натиска над Гърция да намери решение на своята дългова криза, предупреждавайки, че на страната ще бъде отказан жизнено необходимата помощ от 130 млрд. евро, освен ако не успее да постигне споразумение с притежателите на гръцки държавни облигации, пише вестник “Гардиън”.
На пресконференция след срещата й с френския президент Никола Саркози Ангела Меркел заяви: „Ние трябва да видим напредък по доброволното преструктуриране на гръцкия дълг”. „От нашата гледна точка, по втория пакет помощи за Гърция, включително преструктурирането, трябва да са действа бързо. В противен случай няма да е възможно да бъде изплатен следващият транш за Гърция”, допълни тя.