Първия етап от укрепването на най-голямото и активно свлачище над Смолян, официално приключи днес.
Съоръжението е с висока степен на трудност като проект и изпълнение, заради стръмния терен и площ на активната зона от около 14.5 декара, в местността Белите камъни над квартал Каптажа, обясниха изпълнителите на проекта.
С финансирането от близо 1 млн.лв. по ОП „Регионално развитие” са изградени 32 метра подпорна стена с дълбочина 9 метра под земята и отводнителна система с 26 дренажа. От двете страни на стената са изградени водоотливни канавки и шахти, които ще събират водните маси.
Монтирана е и специална измервателна система за геодезично наблюдение на терена, която ще контролира подпочвените води и движението на земните маси.
Укрепен е водопроводът, снабдяващ с вода 2/3 от града, който при проливните дъждове преди 6 години се скъса и остави без питейна вода Смолян. Със спирането на динамичните процеси на земно свличане, вече са вън от опасност преминаващият в района 110 kV електропровод и обходен път. Трасето свързва града със село Левочево и се явява единствената връзка от северната страна на града.
В обхвата на свлачищния участък, който стремително тръгна при голямото наводнение през 2005г., попадат общински път и 12 части имота.
Проектът за геозащитните мерки е изпълнен в рамките на 24 месеца, а степента на защита е такава,че земята вече би могла да понесе дори тежестта на небостъргач без да поддаде, образно обясниха специалистите от фирмите, изготвили и изпълнили проекта.
За реализирането на вторият етап от укрепването на най-масивното земно свличане в района на общината ще се търсят допълнителни субсидии по европейски програми, каза кметът Дора Янкова, която оцени свършената работа като „достойна за уважение”. Тя обаче коментира, че в момента най-тревожно е състоянието на свлачището в района на село Стойките и Широка лъка, а само на територията на общината има общо над 120 земни пропадания, регистрирани като свлачища.
Щиляна Чакърова
Източник: smolyan.bgvesti.net