Германски зърнени кълнове са причинили заразата с Ешерихия коли

Отглежданите в Германия зърнени кълнове са причината за заразата с опасната бактерия Ешерихия коли, която уби 31 души и разболя близо 3000, обяви президентът на германския Център за контрол на заразните болести "Роберт Кох" Райнхард Бургер, цитиран от ДПА и Асошиейтед прес.

Той заяви пред журналисти, че макар засега да няма положителни резултати от изследванията на кълновете, отглеждани във ферма в Долна Саксония, епидемологичният анализ на модела на разпространение на заразата предоставя достатъчно доказателства, за да може да се направи този извод.

"Кълновете са виновни", каза Бургер.

Той уточни, че заключението е било направено след изследване на пътници в автобус, които се хранили в един и същ ресторант. Всеки пътник, който си поръчал ястие, съдържащо кълнове, се разболял от кървава диария - първият симптом на зараза с Ешерихия коли.

Бактерията поразява бъбреците и нервите. Въпреки че е открита във фекални проби от заразените пациенти, тя все още не е намерена в каквато и да било прясна храна. Бургер отбеляза още, че скоростта на разпространение на заразата намалява.

Междувременно смъртоносният щам на бактерията Ешерихия коли взе още една жертва в Германия, с което общият брой на починалите от инфекцията достигна 31 души, предаде Франс прес. 75-годишна жена е починала днес в Долна Саксония, съобщи министерството на здравеопазването на тази северна провинция. Общият броя на жертвите на бактерията вече е 31 - 30 в Германия и една в Швеция.

Долна Саксония е най-засегнатата германска провинция с 11 починали. В съседната Шлезвиг-Холщайн жертвите на смъртоносната бактерия са 7. По-голямата част от починалите от инфекцията са жени над 60-годишна възраст.

Институтът "Роберт Кох" наблюдава тенденция към спад на броя на новите случаи на заболяване през последните дни, предаде БТА. След като германските санитарни власти посочиха като източник на заразата отглеждани в страната зърнени кълнове, те отмениха и предупреждението за проявяване на предпазливост при консумацията на краставици, домати и салати, което бе в сила от 25 май.

Зърнените кълнове на леща, люцерна, соя, червена детелина, синап, жито, репичка и копър, които са богати на витамини и минерали, са прочути с хранителните си качества, отбелязва АФП. Станали популярни през последните години за приготвянето на храна в заведения, те са използвани в салати и сандвичи.

Отглеждани при висока влажност и температура над 20 градуса по Целзий, зърнените кълнове стават обаче и преносители на патогенни бактерии, като Ешерихия коли, салмонела и листерия.

Испанската компания за биологично производство на плодове и зеленчуци "Фрунет" сезира трибунал в Хамбург с искане да получи достъп до документи на властите в северната германска провинция. За момента "Фрунет" не е завела иск за обезщетение за понесени щети. Краставици, произведени от базираната в Малага, Южна Испания, компания бяха обявени първоначално за източник на заразата. Това навлече големи загуби на "Фрунет" и на останалите испански производители от бранша.

Епидемията струва много скъпо на европейските земеделци. Най-вече на испанските, чиито зеленчуци бяха обвинени погрешно в началото на епидемията, предаде АФП. Испания е водещ износител на плодове и зеленчуци в ЕС и 25% от продукцията й се изнася в Германия.

Испанските земеделци загубиха около 200 милиона евро заради епидемията, пише БГНЕС. Федерацията на германските земеделци изчислява загубите на 60 милиона евро от началото на кризата. ЕС реши да отпусне помощ от 210 милиона евро, за да облекчи засегнатите земеделци.

От своя страна Европейската комисия приветства постигнатите резултати от Германия в откриването на причината за разпространението на бактерията Ешерихия коли, както и за намеренията на Берлин да отмени забраната за консумация на краставици, домати и зелени салати, предаде БТА. Това съобщи на брифинг в Брюксел Фредерик Венсан, говорител на комисаря по здравеопазването и потребителите Джон Дали.

Вижда се светлина в тунела, добави той. Германия уверява, че заразените продукти са консумирани единствено там и не са изнасяни в ЕС или в страни извън Общността, отбеляза говорителят.

Руският президент Дмитрий Медведев и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу потвърдиха след срещата ЕС-Русия в Нижни Новгород, че Москва ще възобнови вноса на зеленчуци от ЕС, ако получи гаранции че са безопасни, предадоха световните агенции. Медведев отбеляза, че е необходим съгласуван сертификат, потвърждаващ безопасността на продукцията, постъпваща на руския пазар.

Барозу от своя страна посочи, че ЕС е готов да изпрати за съгласуване проект на сертификата на руските власти още днес или утре. Той изрази задоволство от постигането на съгласие за отмяна на ембаргото за внос на европейски зеленчуци в Русия.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини