Аварията в Япония е много сериозна. Естествено е, че ще повлияе върху световната енергетика. След анализите на това, което става в Япония, мисля, че е напълно възможно да се стигне и до сериозно европейско изискване в сеизмични райони - или такива в близост до тях, въобще да не се откриват ядрени централи.
Това обяви в ефира на радио К2 Владимир Уручев, евродепутат от ГЕРБ.
"Този път ще се наложи да обсъдим всички варианти за АЕЦ „Белене”. Предимствата на Козлодуй като площадка и като икономика и цени, ще имат своето влияние. За „Белене” тепърва предстоят много сериозни разговори. Не е въпрос само за няколко дни да се вземе решение”, допълни евродепутатът.
Изказаното вчера предложение за преразглеждане на проекта АЕЦ „Белене”, отправено от еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер, Уручев обясни с думите: „Фокусът не беше „Белене”, а въобще новото строителство на ядрени мощности. АЕЦ „Белене” беше даден като пример, защото е доста известен в ЕС”.
Европейските енергийни лидери концентрират вниманието си към по-старите реактори, които са създавани преди 1980 година. Тогава изискванията към проектите на централите, поясни Уручев, са били различни, „не толкова стриктни и всеобхбатни” като днешните.
Той смята, че трябва да се проведе извънреден европейски съвет. На него да се разгледа спешно темата за атомните централи, защото кризата в Япония би породила обществено недоволство и „политическа верижна реакция” срещу ядрената енергетика. Уручев предполага, че ще се наложи намирането на по-надежден канал за информация, защото светът може, но и трябва да помогне на Япония да се справи с кризата.
„Има оскъдна информация за това какво точно се случва точно в Япония. Общо взето всички изразяваме загриженост, че липсата на информация създава условия за известна паника. Или за интерпретации, които не са в полза нито на обществото, нито за вземането на правилни решения”, коментира евродепутатът в разговор с водещата на радио К2 Силвия Стефанова.
Според евродепутатът от ГЕРБ, светът вече е изправен пред доста сериозни проблеми по отношение на осигуряване на енергия на човечеството. Затова ще се търсят „всевъзможни алтернативни източници, които на първо място да бъдат с елемент на неизчерпаемост, а на второ място – да са безопасни”. „Ядрената енергетика си има своя дял, но не смятам, че тя ще е вечното решение. Тя също е изчерпаем източник. Рано или късно ще се свърши и за нея горивото”, категоричен бе Владимир Уручев.