Около 57% от българите дишат прах далеч над нормите. Това показва четвъртият доклад на Европейската агенция по околна среда, който беше представен вчера от министър Нона Караджова, пише Монитор.
През 2009 г. над 22% от населението ни е поело различни отрови - азотни и серни съединения и дори амоняк над нормите, докато средното ниво в ЕС е било 5.9%. Според шефката на българската агенция по околната среда Ваня Григорова 3% от жителите на страната вдишват серен диоксид, докато златната среда в ЕС е паднала под 0,3%.
Според нея обаче най-сериозен за България си остава проблемът с прахоляка във въздуха. В 30 общини са отчетени нива, които надхвърлят позволените от евродирективите. Заради нарушението от ЕК вече ни заплашиха със сериозни санкции, коментира министър Нона Караджова. До края на март общините трябва да представят в МОСВ свои програми за намаляване на праха във въздуха, напомни тя.
Според доклада България заема и последното място при управлението на отпадъците. У нас над 90% от тях се депонират, т.е. заравят се в земята, като по този начин губим ценни ресурси и едновременно с това тровим почвите и водите си. На практика изобщо не прилагаме модерни технологии за рециклиране и преработка на битовите отпадъци. Докато в безспорния отличник Швейцария например практически не се депонира нищо. Всичко се рециклира или изгаря.
Зле се справяме и с опаковките. Докато в Европа вече няма връзка между повишаването на стандарта, ръста на БВП и броя на изхвърляните опаковки, у нас тя все още е правопропорционална. По енергийна интензивност страната ни също значително изостава от средното ниво в съюза. Ние влагаме почти 5 пъти повече енергия за производството на единица БВП, поради което губим всякаква конкурентноспособност.