Въпреки че е обявено, че няма да има ръст във възнагражденията и в издръжката през 2011 г., такъв се предвижда. Това заяви днес Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.
Според него няма коренна разлика между Бюджет 2010 и Бюджет 2011 – разходите са на същото ниво, а приходите отиват за намаляване на бюджетния дефицит, но по-правилно би било да се направят по-смели, дори и да са болезнени, административни реформи, за да се ограничи това нарастване издръжката и възнагражденията за сметка на инвестиционните разходи, предаде Фокус.
"Достойнството на Бюджет 2011 е малкият процент на преразпределение на БВП", каза Велев. Той допълни, че планираните за събиране приходи са 33,5 % от БВП, което е добре, тъй като няма увеличение на преките данъци. Промените в данъчните закони са много малко, което гарантира стабилност. Увеличават се някои акцизи според договорения график от договора за присъединяване на България към Европейския съюз, основно горивата.
"Това, което ние не подкрепяме в промените, е увеличаването на амортизационните срокове, с което се намалява годишният размер на амортизационните отчисления, а това ще доведе до по-висок корпоративен данък, т.е. вместо да се увеличи ставката, ще се увеличи базата", обясни още Велев.
По думите му Бюджет 2011 има нужда от повече консерватизъм и от буфери. Той посочи, че параметрите на бюджета за следващата година залагат ръст в икономиката от 3,6 %, предвиждат се с близо 1,3 млрд. лв. повече приходи в бюджета, докато разходите остават на същото ниво. Повечето приходи ще отидат за намаляване на бюджетния дефицит, но така или иначе той ще остане според Велев в един значителен размер от близо 2 млрд. лв., което е 2,5 % от планирания БВП.
"И тъй като фискалният резерв до Нова година се очаква да бъде на нивото от порядъка на 4,5 млрд. лв., за да се финансира този дефицит от още близо 2 млрд., е по-правилно да се вземат заеми. Отделен въпрос е дали той не може да бъде намален допълнително. Но това, което нас ни притеснява, е, че е възможно да се окаже, че той ще бъде по-голям, тъй като планираният ръст в БВП се основава на една по-оптимистична прогноза, затова бихме апелирали към по-консервативни разчети. Ако остане това предвиждане, то би следвало да се предвидят буфери в бюджета и да не се харчат 100 % от събираните разходи, а примерно 90 %", заяви още Велев.