HAVAL H5 European, A Certified EU N1 Model |
След близо 20-годишно прекъсване автомобилът Made in BG се завръща триумфално по родните шосета догодина. Първо се очаква да заработи заводът в Ловеч, където ще се сглобяват малолитражки и джипове по лиценз на китайската Great Wall, а почти по същото време от конвейера в Стара Загора трябва да слязат и електромобили, сътворени с британска инвестиция, пише Монитор.
Първите возила от изграждания в Ловеч завод ще бъдат произведени през 2011 г. Колите са получили международен сертификат за качество и ще могат да се продават в рамките на Европейския съюз, съобщиха от „Литекс моторс”. Компанията е българският партньор на Great Wall Motors, която през миналата година обяви, че ще инвестира 80 млн. евро у нас.
По информация на българското дружество на строителната площадка край Ловеч е започнало изграждането на конструкцията на четвъртото хале на завода. Предвижда се заводът да има производствен капацитет от 50 хил. автомобила годишно, като ще се извършват дейности по заваряване, боядисване и сглобяване на колите. Във фабриката ще се правят един SUV модел, един пикап и два други пътнически автомобила.
Старт на производството на два модела електромобили ще бъде даден и в Стара Загора, съобщиха и от английския инвестиционен фонд „Куоръс венчър”. Част от дейността ще бъде финансирана по програми на ЕС, които са свързани с ограничаването на въглеродните емисии.
Фондът ще заложи първоначално на спортен модел и на тип „втора семейна кола” с работен код ZCV-4. Целта е до края на годината да бъдат произведени 7 коли, които да бъдат показани на „Мотор шоу” в Женева. Редовното производство ще започне в началото на 2011 година.
От „Куоръс венчър” се надяват при масово производство на електромобили у нас да започне и изграждането на зареждащи станции. Моделът с код ZCV-4 можел да измине с едно зареждане 300 км, а за поддръжка и пътуване стойността на изминати 100 км се равнявала на 1,48 евро. Очаква се цената на пробните коли да не надхвърля 10 000 евро.
Само 10 лева ще са необходими, за да се стигне до Варна с електромобил, понеже колите на ток харчат два лева за „гориво” на всеки 100 км. Икономическата ефективност на електромобила определя неговото бъдеще, категоричен е Илия Левков, председател на УС на индустриалния клъстер „Електромобили”. Той е убеден, че още през следващата година по нашите пътища ще има много екоколи, макар че не се наема да каже отсега техния брой. В момента всеки автомобилен гигант има произведена собствена кола на ток, договорено е още тази зима от Асоциацията на вносителите на автомобили в България да направят у нас промоция на своите електрически „рожби”.