Рискът заразата от западнонилска треска, пренасяна от т.нар. тигров комар, да бъде внесен у нас в момента е по-скоро теоретичен, отколкото реален, коментира за БТА началникът на отдел "Надзор на заразните болести" към Министерството на здравеопазването Ангел Кунчев. Независимо от това българските санитарни власти следят внимателно ситуацията в съседна Гърция, където в момента се наблюдават 11 случая на заболели от западнонилска треска, повечето от които са от северните части на страната - Серес и Солун. Тримата починали в Гърция са били хора в напреднала възраст и с други придружаващи заболявания. Засега няма данни заразата да е проникнала в други балкански държави.
По думите на Кунчев слуховете, че западнонилската треска е много опасна и се отличава с изключително висока смъртност не са верни. В тропически страни, с ниско ниво на здравеопазване, е възможно смъртността да е достигнала 40 процента, но за Европа това е абсурдна цифра, заяви той.
Голяма част от случаите на заразяване протичат много леко, дори безсимптомно и затова не се разпознават. В пълната си картина заболяването изключително рядко се развива тежко и води до смърт. Рискова група са предимно възрастни хора с тежко здравословно състояние.
На база на проучвания на Центъра за противопаразитни болести в Пловдив и Лесотехническия институт не е установено разпространение на тигрови комари. Изследванията са правени в Благоевградска област, Варна и Бургас. Практиката показва, че заразата може да проникне при внасяни с контейнери стоки, посочи Кунчев.
Западнонилската треска се пренася чрез комари, няма риск от заразяване при пряк контакт между и здрав и болен човек или животно. При наличие на по-тежко протичаща вирусна инфекция, с температура, отпадналост и силно главоболие, е необходимо да се обърнем към лекар, препоръчват специалистите. Заболяването засяга централната нервна система - главния мозък и мозъчните обвивки - менингити. От западнонилска треска заболяват предимно коне и птици.