Народното събрание ще актуализира днес държавния бюджет за 2010 г. на второ четене. В него е предвидено приходите в бюджета да бъдат 15 232 293,4 хил. лв., а разходите, трансферите и вноската в общия бюджет на Европейския съюз да бъде на обща сума 18 913 488,0 хил. лв., от които разходи на сума 8 540 777,6 хил. лв., трансфери (нето) на сума 9 593 040,0 хил. лв. и вноска в общия бюджет на Европейския съюз на сума 779 670,4 хил. лв. При променената фискална рамка се прогнозира дефицит на касова основа по консолидираната фискална програма в размер 4,8% от прогнозния БВП, което се формира от дефицит в размер 3,9% от прогнозния БВП по националния бюджет и дефицит в размер 0,9% от прогнозния БВП по европейските средства.
Ревизираните прогнози за 2010 г. предвиждат ръст на икономиката от около 1%. Изготвените оценки от Агенция „Митници” очертават неизпълнение на годишните разчети за 2010 г. на приходите от акцизи с около 680 млн. лв. Очаква се приходите от корпоративни данъци на годишна база да останат с около 270 млн. лв. под разчета.
Изготвените оценки за изпълнението на консолидираните параметри по приходите за 2010 г. на годишна база очертават неизпълнение в общ размер около 2,0 млрд. лв. (2,9% от прогнозния БВП). Фискалният ефект за текущата 2010 г. ще бъде ограничен. С актуализацията се предлага ограничаване на нелихвените разходи и трансфери/субсидии по републиканския бюджет за 2010 г. Предвидено е ограничаване с до 20 на сто на нелихвените разходи на държавни органи, министерства и ведомства за 2010 г. и ограничаване на разходите и трансфери/субсидии от централния бюджет за 2010 г.
Предвидени са средства за разплащане на възникнали необезпечени задължения от предходни години (вкл. задължения по международни договори за доставка на въоръжение и оборудване на армията, финансово обезпечаване на механизма за уреждане на задължение по републиканския бюджет чрез „Българска банка за развитие"АД и др.). Предвиденият ресурс за разплащане на възникнали необезпечени задължения от предходни години е в размер около 660 млн. лв.
За финансиране на инфраструктурни обекти с национално значение – магистрали, пътни възли и др., са предвидени 180 млн. лв.
Предвидени са средства за премиране на тютюнопроизводителите през 2010 г. в размер на 116 млн. лв.
Предвидени са и допълнителни 142 млн. лв. за дейностите по социалното подпомагане в изпълнение на договорените с Националния съвет за тристранно сътрудничество мерки.
Не се предвижда промяна на трансферите за Държавното обществено осигуряване (ДОО) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Предвижда се с промени в Кодекса за социално осигуряване да се отложи увеличението на добавките към пенсиите на хората над 75-годишна възраст и на преживелия съпруг, което ще позволи да бъдат спестени около 142 млн. лв. през 2010 г. Предвидено е осигуряването на допълнителни разходи в размер 220 млн. лв. (0,3% от прогнозния БВП) по бюджета на НЗОК за сметка на средства от преходния остатък. За целта ще бъде внесен проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за бюджета на НЗОК за 2010 г.
Оценката за параметрите по бюджетите на общините отразяват очаквано забавяне в приходите на база разчетите към закона за бюджета за 2010 г. и по-високи от планираните разходи.
Предложението на Синята коалиция е разходите на МВР да бъдат съкратени с 25 млн. лв. за сметка на подслушванията. Синята коалиция предлага да не бъдат орязвани 54-те млн. лв. за лекарства. Според тях не е редно да се отпускат 116 млн. лв. за тютюнопроизводителите, а в същото време да се намаляват парите за лекарства.
От БСП предлагат в актуализацията на бюджета да се завиши приходната част с около 800 млн. лв. чрез: увеличаване на приходите от ДДС с 200 млн. лв. и от акцизи с 250 млн.лв.; увеличаване на максималния осигурителен доход от 2000 на 2400 лв.; повишаване на осигурителната тежест с 2%; повишаване на вноските за фонд „Безработица” от 1% на 2%. От БСП настояват: да се осигурят 1 млн. лв. за борба с комарите за дунавските общини; с 22 млн. лв. да се увеличат разходите за ДАНС; да се увеличат разходите на Министерството на здравеопазването със 160 млн. лв.; да се увеличат разходите на Министерството на образованието със 100 млн. лв.; индексиране на пенсиите от 1 юли с 3%; отпускане на семейни помощи за семейства с деца и двама безработни; намаляване на акциза на цигарите и др.
Предложението, на което държат най-вече от ДПС, е 116-те млн. лв. за тютюнопроизводителите да бъдат записани на отделен ред в актуализацията, за да се гарантира изразходването им по предназначение.