До няколко седмици "Виваком" става притежание на милиардера от Хонконг Ричард Ли, научи "24 часа" от няколко независими източника.
Според списание "Форбс" личното му богатство е 1,3 млрд. долара, което му отрежда 26-о място в Хонконг. Той е син на един от най-богатите хора в Азия, чието състояние се оценява на 26 млрд. долара.
В сряда бизнесменът е бил в България и е имал среща с премиера Бойко Борисов, за да му представи инвестиционните си планове. Според тях Ли смята да вложи във "Виваком" 500 млн. евро в следващите 5 г.
Китайски милиардер при Бойко, купува “Виваком”
До няколко седмици "Виваком" най-вероятно ще стане притежание на един от най-богатите хора в Азия - милиардера от Хонконг Ричард Ли, научи "24 часа" от няколко независими източника. Според списание "Форбс" личното му богатство е 1,3 млрд. долара, което му отрежда 26-о място в Хонконг.
В сряда бизнесменът е бил на посещение в България и е имал среща при премиера Бойко Борисов, за да му представи инвестиционните си планове. А те включват изкупуване на задълженията на AIG, с които американският застраховател финансира покупката на "Виваком", придобиване на самия оператор и инвестиране на 500 млн. евро в него през следващите 5 г. От "Виваком" не коментираха евентуалната сделка.
Според запознати банките кредитори, сред които са RBS, Deutsche Bank, RZB, били съгласни с преструктурирането на задълженията и влизането на новия собственик. Всъщност сделката е стартирала още през март, когато Pacific Century Group на Ричард Ли купи управляващото дружество на компанията, собственик на "Виваком".
В момента собственик на телекомуникационната компания е "Неф телеком България", която се държи от едноименната фирма, регистрирана в Холандия. В нея дял имат няколко инвестиционни фонда, а с най-голям е компания от групата на AIG. През 2007 г. AIG Investments плати около 1,4 млрд. евро за "Виваком". Според изявление на представители на купувача около 75% от сумата е финансирана чрез кредити, което означава над 1 млрд. евро. На толкова се оценява и сделката с Ричард Ли. Между половината и една трета от тях са в баланса на българския телеком, който редовно ги изплаща.
С приключване на сделката с Ричард Ли за първи път след приватизацията си "Виваком" ще стане собственост на компания от телекомуникационния сектор. Досега собственици бяха три инвестиционни фонда.
Ричард Ли е основен акционер в PCCW - най-големият оператор в Хонконг, който присъства в Европа, Близкия изток, Африка и др. най-вече с кабелни и сателитни услуги. С придобиването на "Виваком" китаецът ще стъпи на телекомуникационния пазар в ЕС.
Почти сигурно било, че Ричард Ли ще запази сегашния мениджмънт на българския оператор. (24часа)
Платил $ 1 млн. заради договор на съпругата му
Ричард Ли е женен за 22-годишната хонконгска актриса Изабел Леонг, която стана известна с ролята си във филма "Мумията: гробницата на императора дракон" .
Според неофициална информация милиардерът платил 1 млн. долара заради предсрочното разтрогване на 10-годишния договор на Леонг с агенция Emperor Entertainment Group. Съдебната сага между Леонг и агенцията се проточи почти през цялата 2008 г. и приключи с извънсъдебно споразумение.
Ричард Ли и Изабела Леонг имат 1-годишен син, който се казва Ли Шанг Жи. Като сватбен подарък Ли купил на съпругата си две имения в Сан Франциско. Леонг разполагала с 5-има бодигардове, 4 лични асистентки и 5 бавачки за сина си. (24часа)
Баща му има $ 23 млрд
Ли Ка-шин - баща на Ричард Ли, има състояние от 23 млрд. долара и се смята за най-богатия човек в Азия. Списание "Форбс" пък го нарежда на 9-о място в света по богатство.
Ли Ка-шин е роден в китайската провинция Гуангдонг през 1928 г. През 1940 г. семейството му бяга в Хонконг. Бащата на Ли умира от туберкулоза и той е принуден да напусне училище на 15 г., за да издържа семейството си. Започва работа в компания за пластмаса.
На 21 години създава собствена компания за пластмасови цветя, която за сравнително кратко време се превръща в най-големия производител в Китай, а Ли натрупва състояние.
Следващата инвестиция е в недвижимо имущество. По-малко от 10 г. след като отваря компанията си за производство на изкуствени цветя, Ли започва да инвестира в земя. И скоро фирмата му Cheung Kong има милиарди долари активи.
През 1979 г. купува компанията Hutchison Whampoa от английската банка HSBC и новата придобивка се превръща във флагман на империята му. Hutchison Whampoa притежава дялове в компании от почти всички сектори на индустрията. 12% от складовете в световните пристанища се контролират от Ли.
На въпроса дали се чувства късметлия отговаря: „Не, не бях късметлия. Работих здраво, за да постигна целите, които поставих пред себе си". (24часа)