Величко Карабоюков за пореден път хвана кръста в Арда на Богоявление,а при децата успехът бе за Виктор Марианов. Общо 63 кърджалийци участваха в спасяването на кръста в манастирски комплекс „Свети Йоан Предтеча“ в Кърджали. От тях децата, които скочиха в басейн със затоплена вода бяха 30.
И тази година ритуалът по освещаването на войнските знамена и спасяването на кръста се водиха от пловдивския митрополит Николай. Заедно с владиката в ритуала се включиха народния представител Цвета Караянчева, областният управител Никола Чанев, кметът на Община Кърджали Ерол Мюмюн и политическия му кабинет.
Строят на десантчиците от Специалните сили бе приет от бригаден генерал Бойков. Чест отдадоха и гвардейците от ученическия отряд от Езиковата гимназия.
Митрополит Николай поръси войнско знаме и десантчици със светена вода. Владиката подчерта, че освещава знамето на христолюбивото войнство за победи над всички врагове.
В краткото си слово пловдивския владика,отбеляза, че в ритуала участват представители на всички власти: духовна, войнска, държавна и общинска.
Бог ни се явява ,за да ни спаси. На днешния ден небесата се отварят. Да отворим и ние душите и сърцата си, призова митрополит Николай. Владиката припомни, че за първи път бойните знамена на Българската армия са осветени в далечната 917 г. по заповед на Симеон Велики преди победата над византийците при Ахелой. От тогава войнското знаме е важен символ за българския народ. Светата Българска православна църква въвежда ритуала в ново време, като той се извършва традиционно на Богоявление.
Бог да пази България и Българската армия, подчерта в молитвата си духовният пастир.
Текст: Георги Кулов
Снимки:Георги Кулов,Мария Милчева