Дали да не се въведе постоянно лятно часово време? Икономиката на САЩ казва „да“

Целта на отчитането на времето е да се улесни икономическата координация, а целогодишното часово време е по-подходящо за съвременната икономика.

Най-новото обещание на новоизбрания президент Доналд Тръмп е да премахне лятното часово време, което ще означава САЩ да преминат към стандартно часово време през цялата година. Междувременно милиардерите Илън Мъск и Вивек Рамасвами, шефове на DOGE, изглежда искат да направят лятното часово време постоянно. Дали това е просто едно неразбирателство? Или бъдещата администрация е толкова разделена по този въпрос, колкото и останалата част от Америка?

Независимо от това, всички ние трябва да заемем позиция. Ето моята: Лятното часово време е по-добро от стандартното и трябва да бъде прието целогодишно.

Целта на смяната на часовото време е да се улесни икономическата координация, а зимното часово време е по-подходящо за нашата модерна икономика. Ако целта беше просто да се осигури максимален сън и физическо благополучие, всички щяхме да сме на свое собствено слънчево време – със слънцето непосредствено над главата по обяд. Но това би било хаос. Ако целта беше просто да се постигне максимална икономическа координация, щяхме да имаме само една (или може би две) часови зони. Но това би било особено тежко за хората, живеещи близо до границите.

Сегашната американска система и без друго е компромис между телесните и икономическите ни нужди. До Общата конвенция за времето от 1883 г., която установява часовите зони, в САЩ е имало стотици часови зони, като всеки град е поддържал свое собствено време. Новата уредба въведе ред и помогна на развиващите се индустрии като телеграфа и железниците да координират времето в различните географски райони.

Но американското отчитане на времето направи няколко крачки назад – говоря строго метафорично – през 20-и век, когато щатите започнаха да изискват от хората да преместват стрелките на часовниците си два пъти годишно в един твърде погрешен опит да се пести енергия. Имаше и политическа намеса по не толкова благородни причини. Междувременно в два щата лятното часово време изобщо не се спазва.

В световен мащаб държавите сменят времето в различни дни, което води до седмици на объркване и загуба, както и пропуски в икономическите резултати, когато става въпрос за международни пътувания и търговия. В смяната на времето има и нещо имперско, тъй като развитите страни са тези, които са склонни да сменят часовниците си, което още повече ги отдалечава от развиващите се страни.

И накрая, има доказателства, че смяната на часовника, независимо дали е напред или назад, е вредна за здравето и производителността ни.

Но прекратяването на тази практика повдига въпроса за това кое точно часово време да се приеме. Всъщност Америка прие постоянното лятно часово време по време на енергийната криза през 1974 г. – и то се оказа непопулярно, отчасти защото хората не обичаха да изпращат децата си на училище по тъмно. Експериментът, който трябваше да продължи две години, беше отменен след 10 месеца.

Оттогава нещата много се промениха. През изминалия половин век се наблюдава значителна миграция на юг, което означава, че там има по-малко хора, на които би се наложило да се справят с тъмните сутрини, и повече предприятия, които биха се възползвали от по-светлите вечери. Не е изненадващо, че именно сенаторът от Флорида Марко Рубио от години води кръстоносен поход за приемане на целогодишно лятно часово време.

Колкото по на юг отивате, толкова по-добро е усещането за DST

Все повече американци вече живеят в региони на страната, където тъмните сутрини на лятното часово време не продължават чак толкова дълго.

Вярно е, че при целогодишно лятно часово време децата в северните райони все пак ще трябва да ходят на училище по тъмно. Но за разлика от необузданите деца от 70-те години на миналия век, днес децата са по-ангажирани с извънкласни дейности. Много от тях вече се прибират вкъщи по тъмно, което не предизвиква особени протести. Във всеки случай почти всички днешни ученици са оборудвани с фенерче – то е в телефоните им.

От своя страна Американското дружество по медицина на съня (намиращо се в далечния северен щат Илинойс) би предпочело стандартното време, защото е по-близо до слънчевото. Но за разлика от 70-те години на миналия век, когато става въпрос за графиците за сън, все повече хора са по-способни да спазват собственото си време. Работата от вкъщи е по-разпространена, както и по-гъвкавите графици за работа (с възможност за дрямка?).

Преди няколко десетилетия в един научен труд се изказва мнение, че един от основните начини, по които американците следят времето си, е чрез телевизионните програми. В днешно време хората гледат стрийминг през телевизорите и все по-често през телефоните си. Искам да кажа не че всички трябва да се откъснем от Netflix, а че макар сънят ни да не е толкова зависим от това, което казва часовникът, както някога сме смятали, нашата икономическа активност вече е такава. И икономиката ни би била по-успешна при целогодишно лятно часово време.


Статията се отнася за САЩ, но какво бихме избрали и по-вяажното, кое би било по-добре за нас, тук, в България.

Източник: kaldata.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини