В Гърция премахват банкови такси

В България правителството се отказа от данък върху свръхпечалбата на банките

Гърция ще премахне банковите такси и таксуването за някои трансакции на дребно като част от мерките за подпомагане на домакинствата да се справят с кризата при разходите за живот, каза в неделя премиерът Кириакос Мицотакис, цитиран от Ройтерс и БТА.

Неговото дясноцентристко правителство също така планира от 2026 г. да удвои данъка върху собствеността за около 25 000 недвижими имота, които банките имат в счетоводните си книги и които не се използват, тъй като се опитва да увеличи предлагането на жилища и да намали размера на наемите.

Като се обърна към гръцкия парламент, преди той да одобри държавния бюджет за 2025 г., предвиждащ растеж от 2,3 процента през следващата година, Мицотакис каза, че Гърция също ще въведе със закон таван от 0,5 евро за парични преводи до 5000 евро.

Мицотакис каза още, че Гърция планира да премахне таксите за трансакции с държавата и компаниите за комунални услуги. Според него е назрял моментът за намеса и мерките са реалистични и в съответствие с фискалната стабилност.

Приходите на кредиторите от такси и таксуване на трансакции на дребно възлизат общо на около 200 милиона евро годишно. Според анализатори намаляването на таксите може да струва на банките десетки милиони евро годишно.
Четирите големи банки в Гърция намалиха съотношението си на необслужвани кредити до под 6 процента от 45 процента през 2017 г. Те регистрираха печалби от 3,8 милиарда евро (4 милиарда долара) през 2023 г. и планират да разпределят дивиденти от печалбите за 2024 г. за първи път от 16 години.

Мицотакис, чиято партия наскоро отбеляза спад в рейтингите на социологическите проучвания, каза, че допълнителни 100 милиона евро от банковата система ще финансират обновяването и изграждането на училища.

Преди дни служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обясни пред депутатите защо Министерството на финансите (МФ) се е отказало от данък върху свръхпечалбите на банките в проектобюджета за 2025 г. Тя посочи, че са провели среща с Асоциацията на банките и са направили анализ какви данъци ще бъдат платени от тях за 2025 г., имало е и среща с ръководството на Българската народна банка (БНБ).

Петкова обясни, че е в сила т.нар. минимален глобален данък и банките вече ще заплащат 15 процента данък – 10 процента корпоративен данък и още 5 процента данък. При обсъждането банките предоставиха информация, че плащанията им за 2025 г. ще бъдат в размер на 1,125 млрд. лева.  

„В тази връзка направихме анализа, че това, което се прогнозира да бъде платено от банките, е два пъти повече от разчетеното в бюджета и затова се отказахме от данъка“, обясни министърът на финансите. „Това, което ще постъпи, е почти на 95 на сто от прогнозата на МФ за постъпления от данък върху свръхпечалбите на банките“, допълни тя.

Людмила Петкова посочи, че с ръководството на БНБ са коментирали данъка върху свръхпечалбите на банките и как би се отразил допълнителен данък на показателите им.

„Затова се отказахме от данъка, а не защото е имало натиск от банките, по-скоро имаше среща с БНБ по отношение на финансовата стабилност на страната и как би се отразил данъкът“, заяви тя.  
 

 

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини