Възможни отговори на ключови въпроси след предизвестения избор на домакин за Мондиал 2034
Официалното предоставяне от страна на ФИФА на домакинството на световното първенство през 2034 г. на Саудитска Арабия, въпреки че страната от години е подложена на повсеместна критика заради човешките права и екологията, е една от най-противоречивите стъпки, които ръководният футболен орган някога е предприемал. И все пак, макар много критици да бяха предварително ужасени от перспективата, малцина трябва да бъдат изненадани от това решение предвид влиянието, което си е осигурило саудитското кралство с безпрецедентната инвестиция в спорта.
Дали турнирът се използва за трансформиране на репутацията на Саудитска Арабия, или може да бъде катализатор за социална реформа? И какво ни казва това за ФИФА и футбола като цяло? Ето малко повече светлина по някои от най-ключовите въпроси:
Защо това беше коронация, а не конкурс?
Официалното потвърждение за домакинството на Мондиал 2026 в Саудитска Арабия дойде на „виртуална“ среща на Конгреса на ФИФА в сряда следобед. Но повече от година това изглеждаше като чиста формалност, защото още през октомври 2023 г. стана ясно, че кандидатурата на Саудитска Арабия ще бъде без конкуренция. Австралия - единственият друг потенциален кандидат, реши да не се включва в надпреварата, намеквайки, че е безполезно да го прави, след като получи по-малко от месец от ФИФА да отговори на предизвикателство.
ФИФА защити скоростния процес, за който мнозина твърдяха, че му липсваше прозрачност и отчетност. Но критиците смятат, че тъкмо това на практика проправи пътя за саудитците след решението световното през 2030 г. да се проведе на три континента (Испания, Португалия и Мароко са официални домакини, но първите три мача са в Южна Америка - в Уругвай, Парагвай и Аржентина). Това означаваше, че съгласно ротационната политика за 2034 г. ще се разглеждат само оферти от Азия и Океания.
Струва си да се отбележи, че Саудитска Арабия и ФИФА, под управлението на президента Джани Инфантино, развиха близки отношения. Страната беше домакин на световното клубно първенство през 2023 г., а управителният орган има изгоден договор за спонсорство със саудитския държавен петролен гигант „Арамко“. Освен това имаше широко разпространени спекулации, че саудитският публичен инвестиционен фонд (PIF) може да направи голяма инвестиция в гиганта за стрийминг DAZN, който пък се съгласи да излъчи първото издание на любимия проект на Инфантино - разширеното световно клубно първенство в САЩ следващото лято.
Усещането за неизбежност около кандидатурата на Саудитска Арабия само се засили миналия месец с публикуването късно вечерта на доклада за оценка на ФИФА, съставен от заместника на Инфантино, генералния секретар Матиас Графстрьом. Той присъди на офертата среден резултат 4,2 от 5 - най-високия в историята.
Не беше проведена пресконференция, за да бъде обяснена тази възхитителна оценка. И как кандидатурата беше счетена за „среден риск“ за човешките права и „нисък риск“ за опазването на околната среда, което предизвика възмущение от екоактивистите по цял свят.
Как ще изглежда световното първенство в Саудитска Арабия?
„Изключително“, според саудитската футболна федерация. Нейната оферта включва 15 стадиона (три от които са в процес на изграждане и осем незапочнати) в пет града, включително в един град, който тепърва ще бъде построен - футуристичният Неом. Докладът за оценка на ФИФА вече приветства тези „впечатляващи стадиони, които когато бъдат построени или ремонтирани, могат да предложат най-съвременна инфраструктура“.
Почти сигурно турнирът ще бъде през зимата. Но може да има една голяма разлика с турнира в съседен Катар, който се проведе през ноември-декември 2022 г. Отбелязвайки, че летните температури „може да надвишат 40 градуса по Целзий“, ФИФА каза, че има „повишен риск по отношение на периода на събитието“ през 2034 г. И посочи, че трябва да се съобразяваме, освен с „климатични условия“, и с „религиозни събития“ - което пък доведе до спекулации, че турнирът може би ще се проведе в началото на януари, за да се избегне сблъсък с Рамазан.
Какво говори това за саудитското спортно влияние?
За мнозина утвърждаването на Саудитска Арабия като домакин на световното първенство е най-добрият израз на властта, която страната притежава в момента в спорта. Както и за опортюнизма, дезинтеграцията и противоречията, които я съпътстват.
Кралството е инвестирало милиарди долари в организиране на събития от 2021 г. насам, когато престолонаследникът, като фактически владетел на страната, направи ключова част от своята стратегия „Визия 2030“ модернизирането и диверсификацията на икономиката. Оттогава арабската държава регулярно е домакин на Формула 1, футболни финали за Купата на Испания и Купата на Италия, световното клубно първенство по футбол и състезания от най-елитно ниво по бокс, голф, конни надбягвания и тенис.
PIF също така стартира отцепилата се голф серия LIV, пое контрола над четири саудитски футболни клуба от местната Про лига и закупи английския „Нюкасъл“.
Междувременно скорошен доклад на датската организация „Плей дъ Гейм“ разкри, че Саудитска Арабия е подписала повече от 900 спонсорски договора и е сключила десетки формализирани споразумения с футболни федерации, докато разширява влиянието си в спортния пейзаж.
Но организирането на световно първенство ще изведе спортната революция на Саудитска Арабия на съвсем различно ниво и може би дори ще проправи пътя за олимпийска кандидатура в бъдеще.
Това само спортно изпиране ли е?
Много критици виждат това като най-големия акт на спортно изпиране в историята на ФИФА, при положение че световното първенство се използва за подобряване на имиджа на страна, която е подложена от години на критика по теми като:
- нарушения на правата на човека;
- репресии над жените;
- криминализиране на хомосексуализма;
- ограничаване на свободата на словото;
- продължаващо прилагане на смъртно наказание;
- убийството на журналиста Джамал Хашоги през 2018 г.;
- лишаване от свобода на активисти;
- участие на страната в кървавия конфликт в Йемен.
Макар участниците в кампанията да признават, че през последните години е имало важни реформи, например по отношение на правата на жените, те също така посочват, че репресиите продължават. Саудитска Арабия е екзекутирала третия най-голям брой затворници в света през 2023 г., а триста души вече са убити само тази година, което е рекорден брой, базиран на официални данни.
През 2024-а Манахел ал Отайби беше осъдена на 11 г. затвор, след като използва социалните медии, за да призове за прекратяване на правилата, според които жените се нуждаят от разрешението на роднина от мъжки пол, за да се омъжат или пътуват.
Саудитските власти настояват, че тяхната кандидатура има за цел да диверсифицира икономиката и да стимулира туризма, да действа като катализатор за модернизация и реформи и да вдъхновява младото население да бъде по-активно. Миналата година министърът на спорта на страната принц Абдулазиз бин Турки ал Фейсал, заяви, че твърденията за спортно изпиране са „повърхностни“.
Може ли Мондиал 2034 в Саудитска Арабия да доведе до промяна?
Мнозина вярват, че макар Катар да осигури безопасно и запомнящо се световно първенство, което се радваше на много фенове, годините на спорове, които засенчиха турнира относно правата на човека, дискриминационните закони и голямото прекъсване на футболния календар, причинено от първото зимно световно първенство, сега може да се повторят.
През 2010 г. шокиращата победа на Катар в гласуването за определяне на домакините през 2022 г. изненада тогавашното ръководство на ФИФА. Сега обаче Инфантино подкрепяше идеята за световно първенство в Саудитска Арабия от самото начало.
Както при Катар, инфраструктурата ще бъде изградена до голяма степен от работници мигранти от Южна Азия. При повече от 13 млн. чужденци, живеещи в страната, и мащаба на необходимото строителство, неизбежно ще се стигне до опасения за тяхната безопасност.
Собственият доклад на ФИФА заключава, че „в крайна сметка са настъпили редица тежки въздействия върху правата на човека в Катар от 2010 г. до 2022 г. за редица работници, свързани със световното първенство. Това включва: смъртни случаи, наранявания и заболявания; неизплащане на заплати в продължение на месеци край; и значителен дълг... може да се направи обосновано заключение, че ФИФА е допринесла за някои от въздействията“.
Медийният надзор, който придружаваше подготовката за Мондиал 2022 в Катар, може да е довел до въвеждането на трудови реформи, въпреки че активистите изразиха загриженост относно прилагането им и са бесни, че ФИФА не е действала според ключовата препоръка от собствения си доклад и не е платила финансово обезщетение на пострадалите работници.
Миналата година принц Абдулазиз увери, че няма да се повторят проблемите на Катар с правата на работниците, като каза: „Имаме 10 години да работим върху това, вече започнахме в много от местата, така че имаме много време да свършим в правилния процес."
От правозащитната организация „Амнести Интернешънъл“ обаче заявиха, че оценката заа ФИФА е: „Удивително изпиране на жестоката история на човешките права в страната. Спешно са необходими фундаментални реформи в областта на човешките права в Саудитска Арабия или световното първенство през 2034 г. неизбежно ще бъде опетнено от експлоатация, дискриминация и репресии."
Какво ще кажете за околната среда?
Кампаниите против домакинството на саудитското кралство отдавна обвиняват най-големия износител на петрол в света, че допринася за изменението на климата чрез своята индустрия за изкопаеми горива и че блокира действията, свързани с климата. Но сега те също така изразиха голяма загриженост относно въздействието от провеждането на турнир с 48 отбора, посочвайки енергията, необходима за охладителните системи, обезсоляването на водата и въглеродно-интензивните инфраструктурни проекти.
Правителството на Саудитска Арабия казва, че диверсифицира индустрията далеч от изкопаемите горива и се опитва да намали пропуските, отхвърляйки критиките, че използва спорта, за да отвлече вниманието от показателите си по отношение на устойчивостта. В доклада за оценка на ФИФА се казва, че „докато степента на строителство ще има съществено въздействие върху околната среда, кандидатурата осигурява добра основа за предоставяне на смекчаващи мерки за справяне с някои от предизвикателствата, свързани с околната среда“.
Надеждността на експертите на ФИФА в тази област беше силно компрометирана миналата година, когато швейцарски регулатор заяви, че е направил неверни изявления относно намаленото въздействие върху околната среда на Катар 2022, твърдейки, че това ще бъде първото „напълно въглеродно неутрално световно първенство“.
Освен това, докато Катар построи седем нови стадиона, Саудитска Арабия строи 11 и ремонтира още четири. Общо 64 мача бяха изиграни в Катар, но Мондиал 2034 ще включва 104 срещи, така че въздействието върху околната среда ще бъде далеч по-голямо.
Какво говори това за спорта?
Мондиал в Саудитска Арабия подчертава изключителната промяна в спортната мощ на Близкия изток. До сравнително скоро идеята малкият Катар и съседна Саудитска Арабия да бъдат домакини на световни първенства по футбол в рамките на само 12 години би била немислима за мнозина. Но предвид богатството на тези страни и желанието на спортните организации за финансов растеж и нови пазари, сега ще се случи точно това.
Саудитска Арабия може да отбележи, че далеч не е единственият противоречив домакин на спортно мегасъбитие през последните години. През изминалите две десетилетия Русияприе както световно първенство, така и на олимпийски игри. Китай пък беше домакин и на летни, и на зимни олимпийски игри.
Мнозина обаче се опасяват, че аплодисментите, които кандидатурата на Саудитска Арабия получи в сряда, всъщност представляват опустошително поражение за ангажимента на спорта към правата на човека и устойчивостта. Саудитските власти и ФИФА разполагат със следващото десетилетие, за да се опитат да убедят съмняващите се, че страната може да бъде подходящ домакин и че водещото спортно събитие в глобален мащаб не е опетнено.
🟢 #Saudi Arabia will be ready for FIFA #WorldCup2034
— Gamal Dobahi جمال الدوبحي (@dobahi) December 10, 2024
🏟️ Saudi’s football stadiums embark on a new era ahead of 2034 World Cup
⚽ This achievement reflects the pioneering role of the Kingdom, and the remarkable shift, in the sports sector. pic.twitter.com/biKB5JkvAp