Българските шпиони в Лондон планирали отвличане на още един журналист

Те обсъждали как да предадат основателя на The Insider Роман Доброхотов на Русия

Българите, които живеят във Великобритания и са обвинени, че са шпионирали в полза на Русия, са планирали да отвлекат и дори убият основателя на The Insider Роман Доброхотов и да го отведат с катер на територията на континентална Европа. Това стана ясно на процеса срещу тях в лондонския съд вчера, пишат bbc и The Telegraph.

За първи път за плановете им за отвличането на Доброхотов бе съобщено преди няколко дни, а вчера бяха разказани подробности. Обвиняемите следяли Доброхотов през 2021 г. /когато той избяга от преследване в Русия/ и през 2022 г. Австрийският гражданин Ян Марсалек, когото прокурорите наричат „посредник, действащ в интересите на руското разузнаване“, и ръководителят на шпионската група Орлин Русев са обсъждали през август 2022 г. възможността за извеждане на Доброхотов с катер. Марсалек обещава на Русев, че ще проведе „мозъчна атака“ за отвличането с Джамбазов. Операцията била наречена „Рибарска лодка“ и Марсалек споделял с Русев, че мечтае да проведе в Британия успешна операция след провала с отравянето на Сергей Скрипал с новичок.

The Insider и Bellingcat публикуваха няколко разследвания за отравянето на Скрипал и дъщеря му, като посочиха и имената на заподозрените в престъплението, и как те са се добрали до Солсбъри.

Русев и Марсалек обсъждали варианти с извеждането на Доброхотов по море с частен катер или яхта. В операцията трябвало да вземат участие още четирима души: Джамбазов, човек на име Иван Стоянов /не е сред подсъдимите/, някакъв спецназовец от България и 68-годишен българин, описан като „много, много опитен морски вълк, специалист от военния флот още от съветски времена“. Русев пише, че последният има две малки яхти и че много пъти е участвал в състезания между Саутхемптън, Испания или Португалия.

Telegraph пише, че Русев смятал, че отвличането на Доброхотов ще е лесно, тъй като „бреговата охрана има само два скоростни катера, с които патрулира границите“, и тя не се справя с нелегалните мигранти от Франция. „Доброхотов ще бъде контрамигрант“, шегува се Марсалек.

Организаторите на отвличането не могли да се договорят за възможното предаване на Доброхотов на руската страна. Една от възможностите била журналистът да бъде доставен в международните води на Сирия, „където воюват руснаците“. „Проблемът е как да бъде взет от международни води. Не съм сигурен, че момчетата ще се доверят на нашите възможности, за да ни дадат подводница“, коментира Марсалек. И обсъжда с Русев да използват шотландска рибарска лодка, за да отведат Доброхотов до сирийски води, „където воюват руснаците“. Марсалек обаче е скептичен за използването на мести рибари, защото сред тях може да има „двойни агенти“.

Групата обсъждала и смъртта на Доброхотов в резултат на „нещастен случай под душа“, но Марсалек отхвърлил тази идея.

„Може да го изгорим на улицата, като го облеем с рицин или някаква свръхсилна киселина, например VX, която използват северокорейците и Израел срещу членове на „Хамас“... Нещастен случай в банята няма да е достатъчно драматично... Ние се нуждаем от нещо символично“, смятал той.

В крайна сметка Марсалек се отказва от отвличането на Доброхотов, защото „нашите приятели смятат, че не трябва да се провежда такава операция с екип, който никога преди това не е правил това, в страна, където живеят някои членове на екипа“, пише Telegraph. На което Русев възразява, че това е „все едно националният отбор на Аржентина да играе у дома и да помоли Диего Марадона да не играе, за да не бъде контузен“.

Прокурорите огласиха в съда и кореспонденция на групата с подсъдимата Катрин Иванова, която през ноември 2021 г., три месеца след бягството на Доброхотов от Русия, го е следяла, купувайки си билет за един и същи полет с него и снимайки го със скрита камера. Иванова докладва в чат група, в която е и Русев, че Доброхотов има два телефона, че е влязъл в соцмрежите, че слуша музика и решава судоку. Тя успяла да види пин кода на Доброхотов и го предава в чата. Прокуратурата твърди, че пин кодът бил почти верен, само с една излишна цифра в края. Всичко това е предадено от Русев на Марсалек, отбелязвайки, че неговият агент е „много наблюдателен“.

Доброхотов е бил следен на полети до Берлин и на конференция във Валенсия.

46-годишният Орлин Русев и 43-годишният Бисер Джамбазов се признаха за виновни в шпионаж, а останалите трима подсъдими - 33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев, отхвърлят обвиненията. Според прокуратурата петимата в продължение на три години са участвали в шест шпионски операции за следене на хора и разузнаване на обекти, представляващи интерес за Русия.

Във вторник в съда бе съобщено, че журналистът Христо Грозев е бил следен до началото на войната в Украйна. През февруари 2022 г. Марсалек пише на Русев: „Нашите приятели се вълнуват, че нашето присъствие може да попречи на друга операция в Украйна. Те биха искали да се въздържаме от всякакви действия на земята“.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини