Имунитетът на Кирил Петков: какво целят Пеевски и Сарафов

Защо точно сега, защо точно за това, защо точно срещу Кирил Петков и защо точно от Борислав Сарафов? В действията на тандема Пеевски-Сарафов ясно прозират три конкретни политически цели.

Коментар от Веселин Стойнев:

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска депутатския имунитет на съпредседателя на „Продължаваме Промяната“ (ПП) Кирил Петков, за да му бъде предявено обвинение за престъпление по служба в качеството му на бивш премиер. Заради случка отпреди цели 2 години и 8 месеца - ареста на бившия премиер Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и пиарката на ГЕРБ Севделина Арнаудова. В случая дори не е важно дали става дума точно за престъпление и каква е вината на други длъжностни лица, които евентуално са предприели неправомерни действия, въпреки указания отгоре. По-важни са въпросите: защо чак сега, защо точно за това, защо точно срещу Кирил Петков и защо точно от Борислав Сарафов.

Прокуратурата е в центъра на политическата криза

В една реално правова държава тези въпроси са абсурдни, понеже нормалният отговор гласи: когато са събрани данни за престъпление, без значение срещу кого е обвинението и независимо кой заема длъжността обвинител номер едно. Но България не е такава държава, след като прокуратурата страда от пълна липса на обществена легитимност - според последните данни на „Алфа Рисърч“ от април, едва от 5% от българите дават положителна оценка за дейността на главния прокурор. И след като фигурата на главния прокурор е в центъра на политическата криза - от промените в Конституцията и тяхната отмяна, до насрочения за 16 януари избор на Сарафов за главен прокурор, който се оказва основният препъни камък за съставяне на редовно правителство.

Борислав Сарафов   Снимка: Tsvetomir Petrov/BTA/AP Photo/picture alliance

Случайно или не, но и.ф. главен прокурор Сарафов отправи искането си за имунитета на Кирил Петков точно на Световния ден за борба с корупцията. Така и не намериха убедителен отговор публичните обвинения срещу него за съпричастност към кръга „Осемте джуджета“, за имотно охолство и за плащания към роднини от транспортна фирма. По-важно е друго съвпадение - че искането за имунитета идва само няколко дни, след като ПП-ДБ внесоха в парламента проект на закон за изменение на Закона за съдебната власт, който ще спре избора на Сарафов за главен прокурор, насрочен за 16 януари, и ще го лиши и от възможността да изпълнява функциите на такъв. И че това искане е отправено в навечерието на консултациите при президента за връчването на мандатите за съставяне на правителство. Но независимо дали Сарафов е имал среща същия ден с лидера на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски, както твърдят от „Демократична България“, съвпаденията говорят отчетливо за такава връзка, която отдавна е във фокуса на политическия дневен ред. И от действията на обвинител номер едно ясно прозират няколко политически цели.

Опит за торпилиране на преговорите за кабинет

Първата е да се провали съставянето на правителство, за да отидем на избори - цел, декларирана почти всеки ден от Делян Пеевски. С удара по съпредседателя на ПП трудно възможната коалиция на ГЕРБ с ПП-ДБ става още по-невъзможна. Пред ГЕРБ ще стои въпросът как изобщо може да се прави коалиция не просто с партньор, разследван за престъпление по служба като премиер, а с такъв, който лично унизи лидера на ГЕРБ Бойко Борисов с незаконен арест, за който сега има шанс да получи възмездие. Пред ПП-ДБ пък стои въпросът как да партнират с формация, изцяло зависима от Пеевски, който използва прокуратурата като бухалка за политически цели. Нещо повече: окончателно се втвърдява позицията на ПП да не преговарят с ГЕРБ, преди те да подпишат декларацията за санитарния кордон около Пеевски, в основата на която е и детронирането на Сарафов.

Втората цел е да се попречи на разделянето на ДБ от ПП, толкова желано от Борисов. Същия ден ДБ, без да се отказва от исканията си в декларацията за кордона, огласи готовност за преговори за съставяне на правителство, в които тези мерки да получат гаранции като част от коалиционно споразумение. По искането на имунитета на Петков обаче ДБ очаквано застана плътно зад коалиционния си партньор ПП и така дори минималните шансове за реални „сепаративни преговори“ на ГЕРБ с ДБ, към които при успех трябваше да се присъедини и ПП, намаляха, а с това и вероятността за реализация на първия мандат за кабинет.

Да внимават в картинката и всички останали

Третата цел е да се отправи предупреждение и към останалите парламентарни сили, които биха се присъединили към законови поправки, които да застрашат избора на Сарафов и да променят статуквото в прокуратурата чрез избор на нов Висш съдебен съвет (ВСС). А такова мнозинство извън ГЕРБ и „ДПС-Ново начало“ вече е почти създадено - с опита за избор на Силви Кирилов за председател на парламента, който не успя „на косъм“, и с присъединилите се към идеята за санитарния кордон политически сили. С искането на имунитета на партиен лидер тандемът Пеевски-Сарафов отправя закана и към други партийни водачи и народни представители - внимавайте какви ги вършите, следващите под прицел може да сте вие.

Ефектът от този безпардонен ход обаче по-скоро ще е бумерангов. Защото вече и за най-големите скептици е очевидно, че прокуратурата е на Пеевски, а Сарафов безпрекословно изпълнява поръчките му. Ходът е дори глупав, защото не само допълнително легитимира нуждата от радикална промяна в прокуратурата, но и може да консолидира едно по-решително парламентарно мнозинство, което да извърши реформата в спешен порядък. А партия ГЕРБ не само да остане докрай в пълна изолация, насаме с Пеевски, но и дори ако скоро отидем пак на избори, да се яви пред избирателите с незаличимото петно на тежката си зависимост от него и отново да бъде обречена на изолация в следващия парламент.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини