Бившият президент на Сирия Башар Асад е в Москва заедно със семейството си, след като Русия им предостави убежище по хуманитарни причини, съобщи източник от Кремъл пред руските информационни агенции в неделя, и е сключена сделка за гарантиране на безопасността на руските военни бази.
Руското външно министерство заяви по-рано, че Асад е напуснал Сирия и е дал нареждане за мирно предаване на властта, след като в неделя бунтовници нахлуха без съпротива в Дамаск, слагайки край на близо шест десетилетия желязно управление на неговата фамилия.
"Сирийският президент на Сирия Асад и членовете на семейството му пристигнаха в Москва. Русия им е предоставила убежище по хуманитарни причини", цитира частната информационна агенция "Интерфакс" и държавните медии неназован източник от Кремъл.
"Интерфакс" цитира същия източник от Кремъл, според когото Русия предпочита политическо решение на кризата в Сирия, където Москва подкрепяше Асад по време на дългата гражданска война.
Източникът заяви, че преговорите трябва да бъдат възобновени под егидата на ООН.
Лидерите на сирийската опозиция са се съгласили да гарантират сигурността на руските военни бази и дипломатически институции в Сирия, заяви източникът пред информационните агенции.
Някои руски военни блогъри обаче заявиха, че ситуацията около базите е изключително напрегната, а източникът не каза колко дълго ще продължи гаранцията за сигурност.
Москва, твърд поддръжник на Асад, на когото се намеси, за да помогне през 2015 г. в най-големия си набег в Близкия изток след разпадането на Съветския съюз, се бори да спаси позициите си.
На карта са поставени геополитическото влияние на страната в региона и две стратегически важни военни бази в Сирия.
Сделката за осигуряване на руската военновъздушна база Хмеймим в сирийската провинция Латакия и военноморското съоръжение в Тартус на брега на морето ще бъде облекчение за Москва.
Съоръжението в Тартус е единственият руски център за ремонт и попълване на запасите в Средиземно море, а Москва използва Сирия като междинна база за полети на свои военни изпълнители в и от Африка.
Загубата на Тартус би била сериозен удар по способността на Русия да проектира своята мощ в Близкия изток, Средиземноморието и Африка, твърдят западни военни анализатори.
Влиятелният руски военен блогър "Рибар", който е близък до руското министерство на отбраната и има над 1,3 милиона последователи в канала си в "Телеграм", заяви, че ситуацията около базите е сериозна причина за безпокойство, независимо от официалната линия на Москва.
"Военното присъствие на Русия в региона на Близкия изток виси на косъм", каза Рибар.
"Това, което някой е решил по високите етажи на властта, е абсолютно без значение на място", добави той, като предположи, че руските сили в базите не са поели инициативата да защитят позициите си при липсата на заповеди от Москва.
Руските военни кораби са напуснали Тартус и са заели позиции край брега от съображения за сигурност, военновъздушната база Хмеймим на практика е била отрязана, след като бунтовниците са поели контрола над близкия град, кюрдските сили са започнали да блокират руските съоръжения отвъд Ефрат, а руските позиции в петролно съоръжение в Хомс са били блокирани, каза Рибар.
"Ройтерс" не можа да потвърди независимо твърденията на Рибар.
По-рано в неделя руското външно министерство заяви в изявление, че двата военни обекта са поставени в състояние на повишена готовност, но омаловажи всякакъв непосредствен риск.
"В момента няма сериозна заплаха за сигурността им", заяви министерството, като обяви оттеглянето на Асад от поста и от Сирия.
"В резултат на преговорите между Башар Асад и редица участници във въоръжения конфликт на територията на Сирийската арабска република той реши да се оттегли от президентския пост и да напусне страната, като даде указания за мирно предаване на властта", се казва още в съобщението, като се уточнява, че Русия не е участвала в тези преговори.
Министерството на външните работи заяви, че Москва е разтревожена от събитията в Сирия.
"Призоваваме всички засегнати страни да се въздържат от употреба на насилие и да решат всички въпроси на управлението с политически средства", се казва в изявлението му.
"Във връзка с това Руската федерация поддържа контакти с всички групи на сирийската опозиция", обобщи "Ройтерс".