Непоискано подобряване на услугите срещу по-високи такси обяви телеком, ще го последват ли и останалите?!

Добавянето на услуги с повишаване на цените е казус от потребителското право

Мобилен оператор информира клиентите си, че едностранно от 3 декември подобрява условията по абонаментните им планове. Срещу това обаче ще им увеличи таксите от 5 януари като размерът зависи от досегашния план и допълнителните мегабайти или минути или по-добрата скорост, която получават.

Потребителите все пак имат правото да прекратят договора по увеличения план до 4 януари, без да плащат трите месечни такси, но ще трябва да върнат дадените им досега отстъпки в плановете и ако са купили устройства. Те могат да си изберат нов абонаментен план, за какъвто са готови да плащат. Вероятността обаче той да е по-евтин е минимална, сочи практиката.

Не е ясно защо телекомът предприема непоисканото от клиентите си подобряване и оскъпявате на плановете и какви са аргументите му.

Това накара Комисията за защита на потребителите да определи действията му като нарушение на забраната за доставка на стоки или услуги срещу заплащане, без да са изрично поискани. Това ограничава свободния избор на потребителите и би могло да се разглежда и като агресивни нелоялни търговски практики, заявиха от комисията.

Ведомството цитира и член от Закона за защита на потребителите, според който "при доставка на стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставяне на услуги, които не са поръчани от потребителя, той не е длъжен да възстанови стоката и не дължи заплащане на стоката или услугата на този, който я е изпратил или предоставил".

Липсата на отговор от страна на потребителя относно доставката на непоискани стоки и услуги не се смята за негово съгласие, отбелязват още от регулатора. Той обръща внимание още, че при подобни нарушения санкцията е от 1000 до 3000 лв.

„Даваме ви повече, за да можете повече. Подобряваме скоростта на вашия план на 200Mbps“, утешава абонатите си компанията. И добавя, че качват цените, за да „продължаваме да предлагаме висококачествени продукти и услуги“ – „За да посрещнем нарастващите дигитални нужди, подобряваме абонаментния ви план* с повече национални минути, повече MB и по-добра скорост, за да бъдете по-добре свързани и информирани за нещата, които са най-важни за вас“, гласи краткото текството съобщение.

Автоматичното добавяне на двоен обем мобилни данни, повече национални минути и/или по-висока скорост на интернет към действащи договори по инициатива на мобилния оператор и представянето му като „подобряване на абонаментния им план“, ведно с информирането за повишаване на цената, следва да се разгледа като хипотеза на нелоялна агресивна търговска практика – предоставяне на непоискана от потребителя услуга.

Независимо от обстоятелството, че дружеството се позовава на предвиденото в Закона за електронните съобщения право на промени в договорните условия, този казус изисква да се изследва през призмата на потребителското законодателство, което съществува, за да защити крайните потребители.

Възниква въпросът какво точно е договорила Комисията за защита на потребителите (КЗП) за обявената от нея преди седмица промяна на общите условия по отношение на неустойките при предсрочно прекратяване на срочните договори по инициатива на потребителите. Изпратените вчера от въпросния телеком SMS-и предвиждат при решение на абоната да прекрати договора си заради извършените от дружеството промени в договорните условия, той да дължи „само“ възстановяване на използваните отстъпки за закупени устройства, оставащите лизингови вноски и дължимите суми за използваните услуги до момента на прекратяването“. Вместо виновната за прекратяването на договора страна да дължи неустойки, неустойки плаща изправната и потърпевша от тези промени страна – потребителят. 

Не е изяснен въпросът какво се случва с мобилния номер на потребителя, ако реши да прекрати договора. Тази съществена информация е премълчана. Съгласно чл. 134, ал. 6 от Закона за електронните съобщения, когато краен ползвател прекрати договор, той запазва правото за пренасяне на номер към друг доставчик за срок от минимум един месец след датата на прекратяване, освен ако изрично не се откаже от това право.

Този казус за пореден път потвърждава тезата, че плановете за предоставяне на телекомуникационни услуги не са договорени индивидуално, а са предварително изготвени типови договори, върху които потребителите не могат да въздействат, нито да участват в съставянето им. Тоест, така наречените от операторите „индивидуални“ договори не са такива и следва КЗП да ги проверява за наличието на неравноправни клаузи. Особено след като с един SMS телекомът едностранно променя съществени условия по тях – цена и параметър на предоставяните услуги.

Източник: niepotrebitelite.eu

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Ан
    антимишок
    8 0
    08:39, 6 дек 2024
    Мамицата им гладна!А онези бурсици,„народните избраници" така и не искат да спрът алчните телекоми,застрахователи,енергийни дружества.......
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини