Районен съд - Мадан наложи постоянна мярка „задържане под стража“ на двамата мъже, обвинени в преработка и търговия с огнестрелно оръжие. 44-годишният Венцислав Михайлов от рудоземското село Чепинци и 55-годишният Пламен Миланов от София не се признават за виновни. И двамата защитници на обвиняемите поискаха налагане на по-лека мярка за неотклонение. Делата се гледаха при „закрити врата“, като медии не бяха допуснати в залата.
Спецакцията на ГДБОП е предотвратила достигането на рекордните 244 пистолета и 30 пушки до черния пазар – основно руско и турско производство. Повечето от тях са открити в дома на 44-годишния Венцислав Михайлов, потомствен майстор-стругар от с. Чепинци.
„Изработвал заготовки, преработвал оръжията, правел ги е от газови или въздушни в бойни оръжия. Не си е давал сметка, че извършването на тази дейност в своя собствен дом, където има и две малолетни деца, е могло да му причини много тежки последици“, каза окръжният прокурор Недко Симов.
Служебният защитник на Венцислав Михайлов – Слави Чаушев, подчерта, че обвиняемият има две малки деца и болни родители, за които трябва да се грижи.
Служебният адвокат на Пламен Миланов каза, че той е колекционер на оръжия. Една част от намерените оръжия била закупена редовно от магазин, а друга част – получена от другия обвиняем от село Чепинци. „Представихме решение на ТЕЛК за здравословното състояние на Миланов, което е тежко. Той има и психично заболяване“, каза още адв. Томов. Миланов категорично отрича да е продавал оръжия или да ги е преработвал. Той е безработен – пенсионер по болест.
И двамата обвиняеми нямат криминално досие. Наложените мерки за неотклонение могат да се обжалват пред ОС-Смолян.
Днес стругарят запази пълно мълчание пред медиите в съда в Мадан. Адвокатът му заяви, че той е обикновен човек и случаят се преекспонира.
Освен пушки и пистолети, при спецакцията са задържани и голям брой опасни боеприпаси:
„9 броя капсул-детонатори, които се използват за детониране на взривни вещества. Това е изключително опасно при произвеждането на взрив и може да доведе до тежки последствия. Открито е и огромно количество боеприпаси. За преработено газ-сигнално оръжие цената варира от 300 до 500 лева на черния пазар, а за бойно оръжие цените са значително по-високи – в зависимост от вида на оръжието с къса или дълга цев – от 1200 до 3000 лева“, заяви зам.-директорът на ГДБОП ст. комисар Боян Раев.
„Смело мога да заявя, че пресечената престъпна дейност със сигурност е допринесла за спасяването на човешки животи някъде в Европа“, допълни началникът на "Контратероризъм" комисар Борислав Трайков.
Спецакцията е проведена на територията на Смолян, София, Шумен и Враца. ГДБОП разработват престъпната група от 2023 година насам. Работата по случая продължава, включително с разкриване на евентуални други съучастници в групата.