Как ще бъде извършено повторното преброяване на бюлетините в над 1700 секции, което беше наредено от Конституционния съд? И може ли това да промени резултата от изборите? Отговорите дават Цветелина Пенева от Общественият съвет към Централната избирателна комисия и преподавателят по избирателни системи и изборна администрация Ваня Нушева.
„В такъв мащаб не е прилагана такава процедура. Имаше случай през 2009 г., когато решението на КС излезе през 2010 г. и беше свързано с касиране на резултатите от няколко секции в Турция. Но такава проверка на бюлетините до този момент не е извършвана. Ако трябва да бъда откровена, смятам, че това е едно изключително правилно решение“, посочи Нушева.
Цветелина Пенева подчерта, че трябва да се преброят резултатите в 2219 секции. „Събират се 1777 с 442, защото задачите за групите са различни. В едната група трябва да се установят отново действителните гласове, които са подадени по кандидатски листи. Тоест ще се изброят всички бюлетини, които са намерени в чувалите. А в другата група – 442 секции, задачата на експертите е основно да се възстанови дали недействителните бюлетини в чувалите съответстват на броя, записан в изборните книжа“, обясни тя.
Представителят на общественият съвет към ЦИК уточни, че сроковете са много кратки. „Крайният срок за приключване на експертизата на вещите лица е 10 януари. Това означава, че ще имат около 40 дни, като броим всички почивни дни. Общият брой назначени експерти е 18 души. В тях са включени и математици и статистици, които освен да броят, трябва да правят и анализи на флаш паметите на машините“, отбеляза още Пенева.
„Предполага се, че те ще изработят методика как ще процедират, като основата за разпределяне на работата са правилата в Изборния кодекс“, каза преподавателят по избирателни системи.
По думите на Цветелина Пенева задачата на експертите ще бъде да се установи само наличието на бюлетините в чувалите, тяхното повторно изброяване и установяването на резултатите само по кандидатски листи. „Няма да се гледат преференциите“, обясни тя.