Провал на руската програма за гражданска авиация; директорите на двата най-големи самолетни завода са уволнени

Руските власти започват чистка на топ мениджърите в авиационната индустрия, която провали плана на Кремъл да строи местни граждански самолети, които да заменят западните.

В понеделник Обединената авиостроителна корпорация (ОАК) обяви оставките на директорите на двата най-големи авиационни завода, от които властите очакваха увеличение на производството на самолети до рекордни нива от времето на СССР.

Генералният директор на „Яковлев“ Андрей Богинский и управляващият директор на „Туполев“ Константин Тимофеев напускат длъжностите си. Компанията „Яковлев“, която се занимава с производството на самолетите Sukhoi Superjet, вече ще се ръководи лично от генералния директор на ОАК Вадим Бадеха, а ръководството на „Туполев“ е поверено на заместник-генералния директор на компанията за държавни отбранителни поръчки Александър Бобришев.

Реорганизацията е свързана с необходимостта от „навременна сертификация и стартиране на серийно производство на линия от граждански самолети на вътрешния пазар“, съобщили за изданието „Комерсант“ от пресслужбата на ОАК.

Източник на „Комерсант“ в авиационната индустрия казал, че Богинский е бил уволнен по заповед на премиера Михаил Мишустин „заради провала на програмата за гражданска авиация“.

Амбициозният план, който правителството подготви, обещавайки да възроди местната авиационна индустрия в най-кратки срокове, предполагаше, че тази година в Русия ще бъдат произведени 40 граждански самолета. До 2026 г. производствените обеми трябваше да бъдат увеличени до 120 самолета годишно, през 2028 г. - до 200, а през 2030 г. да достигнат ниво от 230 самолета годишно, което би било максимум от втората половина на 70-те години на миналия век.

Според програмата още миналата година руските превозвачи трябваше да получат два заместващи вноса Sukhoi Superjet и три самолета Ту-214, а тази година - 20 самолета от първия тип, седем от втория и освен това 6 регионални самолета MC- 21 и два турбовитлови Ил-114 -300. В действителност руската авиационна индустрия успя да произведе два Ту-214 и един Ил-96-300. И правителството реши радикално да съкрати програмата. През 2025 г. вместо първоначално планираните 82 самолета сега се очаква да бъдат произведени само 20. Планът за 2026 г. е намален от 120 самолета на 97, за 2027 г. - от 180 на 140.

Първият вицепремиер Денис Мантуров предупреди през септември, че програмата може да бъде преразгледана през следващата година. „Тогава ще разберем по-ясни параметри, въз основа на факта, че ще се приближим до завършването на всички сертификационни процедури и най-накрая ще разберем какво количество, през какви години, кои авиокомпании ще получат“, каза Мантуров.

Заводите за самолети имат малко време: стотици чуждестранни самолети, закупени и наети от местни превозвачи, останаха без поддръжка и ремонт поради санкциите, които забраниха доставката на компоненти за самолети в Русия. Масовото „пенсиониране“ на флота на гражданската авиация ще започне през 2025 г., предупреди по-рано ръководителят на Ростех Сергей Чемезов. От 736 самолета, главно Boeing и Airbus, около половината може да спрат да летят до 2026 г..

Поради заплахата от недостиг на самолети руските власти се обърнаха за помощ към Казахстан, като го поканиха да участва в организирането на вътрешни полети. Според ръководителя на Министерството на транспорта Роман Старовойт други „приятелски“ страни също могат да получат разрешение за каботажни превози.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини