Липсващите 33 минути. Шпионски игри, гарнирани с 'Новичок'

Британските власти разкриха нови подробности за издирването на руски заподозрени за отравянето на Сергей и Юлия Скрипал с „Новичок“ през юли 2018 г. Ръководителят на отдела за борба с тероризма на лондонската полиция Доминик Мърфи говори на изслушването по повод смъртта на жителката на Солсбъри Доун Стърджис, която вероятно е станала жертва на случайно отравяне, съобщава Би Би Си.

Британските власти отдавна са обвинили трима руснаци в опит за отравяне на Скрипалови. Тези служители на Главното разузнавателно управление на руското министерство на отбраната първоначално бяха известни като Александър Петров, Руслан Боширов и Сергей Федотов, но по-късно журналистите установиха, че истинските им имена са Анатолий Чепига, Александър Мишкин и Денис Сергеев.

По делото за отравянето на Доун Стърджис обаче не са повдигнати обвинения.

Доун Стърджис  Снимка: Фейсбук


Както Мърфи обясни по време на изслушването, това до голяма степен се дължи на факта, че в деня на отравянето Петров и Боширов са изчезнали от полезрението на камерите за видеонаблюдение за 33 минути.

През това време те биха могли да изхвърлят контейнера с отрова, маскиран като флакон с парфюм, с който по-късно е отровена Стърджис, но къде точно и как са го направили, не е известно.

Приятелят на Стърджис Чарли Роули (който също е бил засегнат от „Новичок“, но е оцелял) казва, че е намерил флакона в благотворителна кофа за дарения, където хората в нужда могат да вземат различни стоки и хранителни продукти.

Според Мърфи по време на разследването, наречено „Операция Катерва“ (думата caterva на латински може да означава „група хора“), е било възможно да се установи самоличността на Петров, Боширов и Федотов.

В резултат на това следователите, работещи с британската контраразузнавателна агенция МИ5, успяха да „получат значително количество информация“, за да повдигнат обвинения и срещу тримата във връзка с отравянето в Солсбъри, обясни Мърфи.

Как са били издирвани заподозрените

Както разказа Мърфи, заподозрените са били членове на подразделение 29155 на ГРУ: става дума за военно подразделение № 29155, по-известно в Русия като 161-ви център за подготовка на разузнавачи.

Част от информацията за тяхното движение е получена от данни, предоставени от Booking.com, популярен сайт за хотелски резервации. По този начин полицията идентифицира хотелите, в които са отсядали заподозрените, и успява да разбере подробности за много други операции, които те са провеждали в цяла Европа.

Освен това движението на тримата руснаци е потвърдено от записи от камери за видеонаблюдение и от мобилните им телефони.

Петров, Боширов и Федотов пристигат в Лондон на 2 март 2018 г. Федотов каца на летище Хийтроу, а Петров и Боширов - на Гетуик. На 4 март всички те са напуснали страната. Въпросниците показват, че тези хора са преминали границата с британски визи, получени през 2017 г.

Мърфи заяви, че двамата заподозрени за отравянето в Солсбъри са посетили града „с разузнавателна цел“ в деня преди отравянето на Скрипал, т.е. на 3 март.

Полицията смята, че и тримата заподозрени са се срещнали на гара Ватерло в Лондон, преди Петров и Боширов да пътуват до Солсбъри.

Полицията обаче не разполага с данни от мобилните телефони на двамата заподозрени за 3 или 4 март 2018 г. - т.е. деня преди отравянето и когато Скрипал е открит в безсъзнание заедно с дъщеря си на пейка в парка в Солсбъри.

Телефонът на Боширов е бил „изключен“, а мобилният телефон на Петров - в района на Уотърлу, каза Мърфи, като добавя, че според него това е направено, за да „не ги свързват с това пътуване и/или със Солсбъри“.

На разследването бяха показани записи от камери за видеонаблюдение на Петров и Боширов в Солсбъри на 3 март, както и маршрутът, по който се предполага, че са минали.

На кадрите се вижда, че от време на време и двамата заподозрени поглеждат телефоните си. Според Мърфи те може би са използвали навигация, но връзката с мобилните кули е била изключена.

По-късно, в интервю за руската пропагандистка Маргарита Симонян, Петров и Боширов казват, че са отишли в Солсбъри, за да видят известната 123-метрова катедрала. Полицията обаче смята, че те никога не са посещавали катедралата, а са отишли в квартала „Кристи Милър Роуд“, където са живели Скрипалови.

На 3 март Петров и Боширов са на гарата и след това се вървели пеша до дома на Скрипалови.

Мърфи смята, че пътуването до Солсбъри на 3 март е било предприето „с разузнавателна цел“, за да се запознаят с местоположението на жилището на Скрипалови и маршрутите до други части на града и железопътната гара.

Срещата с „Федотов“ в Лондон

Според разследването, след като се връщат в Лондон същия ден, Петров и Боширов пътуват до района на Бонд Стрийт, където отново се срещат с „Федотов“. Според Мърфи ролята на „Федотов“ е била „да бъде един вид координатор или поне някой, който оказва подкрепа“.

Камерите на няколко пъти засичат „Петров“ и „Боширов“  Снимка: Полицията


Флаконът, съдържащ „Новичок“, който доведе до смъртта на Доун Стърджис, изглежда като обикновен парфюм - кутия и флакон на Nina Ricci.

Как е попаднал в Обединеното кралство, не е известно, казва Мърфи, но смята, че е „напълно възможно“ „Федотов“, който е бил в Лондон, а не в Солсбъри, да е предал нервнопаралитичното вещество на „Петров“ и „Боширов“.

На следващия ден, 4 март, Петров и Боширов отново отиват в Солсбъри. Именно тогава, според Мърфи, отровата е била нанесена върху дръжката на вратата в дома на Скрипал, а на разследващите са били показани записи от камери за видеонаблюдение, на които се вижда тяхното движение.

В деня на отравянето двамата агенти, пътуващи за Солсбъри, са се настанили в хотел City Stay в района Боу в Източен Лондон. Два месеца по-късно в близост до мивката и прозореца в стаята им са открити остатъчни следи от „Новичок“.

Мистериозни 33 минути

В деня на отравянето камерите за видеонаблюдение не са работили в продължение на 15 минути на площадката „Кристи Милър Роуд“ в Солсбъри. Полицията смята, че върху дръжката на входната врата на дома на Скрипалови е бил приложен „Новичок“ между 12:00 и 12:15 ч., т.е. по време на тази пауза в работата на камерите.

След това заподозрените се връщат в центъра на Солсбъри, но отново изчезват от видеонаблюдението за 33 минути.

Полицията смята, че именно през това време те са изхвърлили контейнера с отрова - същата отрова, с която по-късно е отровена Доун Стърджис. Маршрутът, по който са минали Петров и Боширов през този половин час, обаче не е известен.

Кадри от камери за видеонаблюдение показват, че преди да се качат на влака за Лондон в 14:33 ч., Петров и Боширов са минали покрай гарата и са се върнали на Devizes Road, точно до Christie Miller Road.

Точно навреме, за да видят как Скрипалови напускат къщата, което означава, че по този начин агентите са могли да се уверят, че планът им работи.

„Сергей беше винаги нащрек“: как Скрипал е живял в Русия и Великобритания

Полицията смята, че и тримата заподозрени сега се намират в Русия, с която Великобритания няма договор за екстрадиция. Това означава, че има малък шанс те да бъдат доведени в Обединеното кралство за съдебен процес.

Във Великобритания и тримата са обвинени в заговор за убийство, опит за убийство, тежка телесна повреда с умисъл и използване на химическо оръжие. Всички тези обвинения са свързани с отравянето на Скрипалови, а не на Доун Стърджис.

Изслушването по случая със смъртта на Стърджис продължава.

Русия отрича да има нещо общо с отравянето в Солсбъри.

 

Източник: offnews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини