Разговорът Шолц-Путин "отвори кутията на Пандора", обяви Зеленски

Канцлерът на Германия Олаф Шолц разговаря вчера с руския президент Владимир Путин по телефона в продължение на час за пръв път от декември 2022 година, съобщи правителството на страната, цитирано от Ройтерс.

Той е призовал Путин да започне преговори за "справедлив и траен мир" в Украйна, както и да изтегли войските от окупираните територии и е декларирал, че Германия ще продължи да подкрепя Киев толкова дълго, колкото е необходимо.

Германският канцлер е посочил пред руския президент, че разполагането на севернокорейски военни в Русия за бойни действия срещу Украйна представлява сериозна ескалация и разрастване на конфликта.

Путин на свой ред казал, че всяко споразумение за прекратяване на конфликта в Украйна трябва да вземе предвид руските интереси в сферата на сигурността, да се основава на "новите териториални реалности" и да обърне внимание на основните причини за конфликта, съобщи пресслужбата на Кремъл.

Путин споменал "безпрецедентното влошаване" на отношенията между Руската федерация и Германия "във всички посоки" и обвинил Берлин за това. Путин казал още, че настоящата криза е "директен резултат от многогодишната агресивна политика на НАТО".

Разговорът между двамата се е състоял въпреки призива към Шолц да не се обажда на Путин, отправен от украинския президент Володимир Зеленски, с когото германският канцлер е говорил преди това. Зеленски е настоял, че обаждането само ще укрепи Путин, който търси почивка от войната, а не мир, твърдят източници от кабинета на президента на Украйна.

Кутията на Пандора

След като бе обявено провеждането на разговора коментарът на Зеленски бе, че това "отвори кутията на Пандора", като подкопава усилията за изолиране на руския лидер.

"Сега може да има други разговори, други обаждания. Просто много думи. И това е точно, каквото Путин искаше отдавна: за него е изключително важно да отслаби изолацията си", каза Зеленски във вечерното си обръщение.

Украинския президент потвърди, че е бил уведомен предварително за предстоящия разговор, отбелязва Франс прес.

"Трябва да ви предупредим: няма да има Минск-3. Имаме нужда от истински мир", добави Зеленски, визирайки евентуално споразумение за замразяване на конфликта.

Двете споразумения, сключени в Минск 2014 и 2015 г., бяха подписани от Киев и подкрепяните от Москва сепаратисти, които контролираха обширни територии в Източна Украйна. Те доведоха до множество прекратявания на огъня, повече или по-малко спазвани на фронта, но не и до намиране на решение на конфликта. Русия започна нашествието си в Украйна през 2022 г., припомня АФП.

Разговорите с Путин не допринасят за постигането на справедлив мир

Украинското министерство на външните работи подчерта, че телефонните разговори с Путин не допринасят за постигане на напредък по пътя към "справедлив мир", отбелязва Ройтерс.

"В продължение на повече от две десетилетия Путин използваше продължителните разговори като ресурс за постигане на напредък по своите интереси. В момента разговорите само дават на Путин надежда за отслабване на международната изолация", заяви говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихи.

Той призова за "конкретни и силни действия, които да принудят (Русия) да сключи мир, а не за убеждаване и опити за умиротворяване".

За последен път Шолц и Путин са общували през декември 2022 г. Тогава германският канцлер призова Путин да изтегли войските от територията на Украйна и да премине към намиране на дипломатическо решение на конфликта. Миналия понеделник Шолц каза, че е готов да преговаря по въпроса за Украйна с Путин с участието на Киев и други страни.

"Да, ще говоря с руския президент, когато му дойде времето. Но аз съм отговорен политик, няма да направя това сам", каза канцлерът и добави, че възнамерява да поднови преговорите "в скоро време". По думите му, преди да започне диалог с руския президент, ще бъдат установени редица контакти и ще се проведат преговори с други страни, включително с Украйна.

В средата на октомври германският канцлер вече казваше, че е готов да обсъди с руските власти начини за решаване на военния конфликт в Украйна. Той отбеляза, че преговорите с руската страна трябва да се водят в координация с най-близките съюзници на Германия и решенията не могат да се вземат "зад гърба на Украйна".

В началото на октомври източници на Die Zeit от германското правителство отбелязаха, че Шолц планира да се обади на Путин през следващите седмици, за да обсъдят Украйна. Руският президент обаче не се оказа "готов да разговаря" с германския канцлер, каза по-късно германският външен министър Аналена Бербок.

"Трябва да видим дали има начини да разберем дали тази война ще продължи вечно, или можем да намерим начини да я прекратим“, заяви канцлерът в неделя пред германската обществена телевизия.

Макрон предупреден за разговора, но не и за посланията

Френският президент Еманюел Макрон е знаел предварително, че германският канцлер Олаф Шолц има намерение да проведе разговор с руския президент Владимир Путин, съобщи в. "Монд", цитиран от Укринформ.

Френският всекидневник обаче уточни, че посланията на Шолц към Путин не са били координирани с френския президент.

"Ръководителят на германското правителство заяви това във формата на Европейската четворка (САЩ, Великобритания, Франция, Германия). Не бяхме информирани за конкретния час на разговора. Посланията също не бяха координирани", твърди служител на Елисейския дворец.

"Путин знае как да се свърже с президента на Републиката. Не са насрочвани разговори. Нашият приоритет е да подкрепяме Украйна и европейското единство. Това е най-важното нещо в този решаващ момент", добави събеседникът на френското издание.

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини