Сигнали за облаци от въглищен прах от територията на ТЕЦ-а в Димитровград, 17 денонощия с превишаване на допустимите норми за ФПЧ

Втори пореден ден в редакцията на BGvesti получаваме снимки и видео клипове, как от територията на местния ТЕЦ в Димитровград се издигат огромни количества въглищен прах. От снимките и клиповете се вижда, че източникът е площадката за съхранение на въглища на централата.

снимка от 12 ноември 2024г.

Само преди дни получихме и сигнал за това, че коли в Димитровград са посипани с прах, който е с концетрация на метали и се лепи по магнит, което наш екип потвърди. Централата не би трябвало да допуска подобно разпрашаване и трябва да има изградена система, която да го предотвратява. Но въпреки дъждовното време днес, кадрите за които се твърди, че са направени по обяд, показват огромните количества въглищен прах, който се издига в атмосферата и в този случай бива отнесен в посока Димитровград.

снимка от 7 ноември 2024г.

За предотвратяване на разпрашаването на въглищната площадка, предприятието би трябвало да може да предприеме мерки, като овлажняване на материалите чрез оросителна система, както и инсталиране на преградни съоръжения около площадката, които да помагат да се ограничат праховите частици, които се разпространяват от вятъра извън пределите на предприятието.Впръскване с химически стабилизатори (в определени случаи се използват химически разтвори, които „заключват“ праховите частици, създавайки защитен слой върху въглищата). Това предотвратява разпрашаването при директно излагане на вятър. Автоматизация на товаро-разтоварните дейности: Чрез автоматизирани системи за товарене и разтоварване на въглищата се намалява директният контакт с въздуха, което допринася за по-малко разпрашаване. Чрез комбиниране на подобни методи, предприятието би могло значително да намали разпрашаването на въглищната площадка, като по този начин спазва екологичните стандарти и опазва здравето на работниците и жителите в региона.

снимка от 11 ноември 2024г.

Редно е и инспекцията по труда да си зададе въпроса в какви условия работят служителите на централата, както и тези в пряка близост до нея.

снимка от 7 ноември 2024г.

Но какво показват данните за ФПЧ от Автоматичната измервателна станция, намираща се в центъра на Димитровград?

Въпреки, че станцията в Димитровград не измерва най-опасните за човешкото здраве прахови частици, които са с размер на ФПЧ под 2,5 микрона и директно навлизат в кръвоносната система на човека и водят до инфекции и множество хронични заболявания, като диабет, сърдечно-съдови заболявания и дори преждевременни раждания и аборти, данните от станцията показват, че 17 денонощия за годината в Димитровград са регистрирани над допустимите концентрации на прахови частици, надвишаващи 50 µg/m3 за 24 часа.

Днес в обедните часове, когато се твърди, че са направени кадрите от АИС Димитровград, е отчетена средночасова стойност от 70.26 µg/m3. Трябва да имаме в предвид, че замърсяването на въздуха пряко се влияе от атмосферните условия и при наличие на замърсяване и посока на вятъра в различна посока от тази към центъра на Димитровград, няма измервателна станция, която да го регистрира.

Има ли връзка между зачестилите запрашавания от територията на централата и замърсяването на въздуха в Димитровград, трябва да бъде доказано от отговорните институции като РИОСВ - Хасково.

Източник: Dimitrovgrad.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини