"Днес ПП, ИТН и БСП отказахме Борисов да е премиер." Това каза пред Цветанка Ризова в предаването "Лице в лице" по bTV в понеделник, 11.11.2024г. Кирил Петков.
"Това, което ние поставяме като въпрос: (ние още нямаме председател на НС, а преди даже да бъде сформирано мнозинство) имаме ли мнозинство в това НС, което да се обявява срещу купения вот на Ново начало? Всички казваме, че това беше удар срещу демокрацията. Имаме ли мнозинство, което да каже: ние сме срещу това, както и срещу продължаването на Сарафов за следващите седем години, както и за - да си вземем десетте милиарда от Европа с трите антикорупционни закона. Имаме ли такова мнозинство?
Борисов днес каза нещо интересно: Ако трябва ще подпиша тази декларация. Но за нас е ясно, че не можем да си говорим само. Ако някой има истинско намерение за тези приоритети – да говорим. И Борисов да каже: Отказвам се от Пеевски. "Пеевски си отиде, Пеевски напусна страната" – каза го преди години в това студио.
Така че на думи не вярвам. Няма ли подпис, печат, писмено, на хартия - не вярвам. Чак тогава да си говори с нас. Макар през последните две седмици да имаше много време това да се направи и никой не ни потърси от тях.
На тези избори целият български народ видя как една партия Ново начало нелегитимно влезе в парламента. Ние видяхме купен вот в мащаби, които никога не сме виждали.
И всъщност ние казваме така: преди да си говорим за нормалните стъпки на демокрацията – дайте да защитим демокрацията. Дайте да кажем, че всички партии, които вярваме в демокрацията – се отричаме от този ход на Ново Начало. Стъпка две: ако вярваме в някакво елементарно правосъдие, да кажем – не може да има главен прокурор за следващите седем години, избран от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат и едновременно с това изборът да е състезание с един кон. Това са фундаменти, по които ако нямаме разбирателство...
Това, което е нормалната стъпка сега да се направи е да се влезе в разговори с всички партии, извън Ново начало. И за да изберем председател – да видим има ли такъв председател, който разпознава тези важни стъпки пред държавата... От Назарян аз такова нещо не съм чул. И не искам да чуя. Искам да видя подписана декларация. Преди подписана декларация думите са вече на килограм и нямат стойност, нямат тежест. Днес ще е едно, утре ще е друго, на третото интервю ще е трето. Трябва писмено, кратко и точно.
Това, което си мислим е, че точно такъв разговор трябва да се проведе.
Имахме с част от партиите – изпратихме декларацията на ИТН, те казаха, че ще я подпишат, ако ние подпишем тяхната и ние казахме Да, АПС казаха Да, Меч казаха, че ще подпишат.
Разбира се, когато имаш бляскава победа и си номер едно в България, разбира се е хубаво ти да направиш тази стъпка. Помните когато ние бяхме победители – веднага започнахме разговори с всички партии, пред целия български народ, открито, интензивно.
Но не трябва да им се вземе толкова лесно победата – той довчера говореше г-н Борисов за бляскавата победа, днес видяхме, че има същия брой депутати в подкрепа на неговата кандидатура за председател, който имаме и ние. И тук има един много важен урок, който мисля за всички е важен – не е важно кой си, първи, втори или трети. Важно е какво мнозинство от хора можеш да събереш, така че твоите законодателни политики да се придвижват напред.
От тази гледна точка, ако продължи бездействието на първия – ами защо да не инициираме и ние такива разговори впоследствие?
Аз лично не съм имал разговор с Борисов. А с Пеевски не съм говорил от февруари или март."
Попитан дали не прекалява с упреците към избирателите на Ново начало, след като Делян Пеевски днес заплаши на митинг на докараните с автобуси свои "поддръжници", че този път ще е мирно, но следващия няма да е, Кирил Петков отговори:
"Вижте, когато имате лидерска партия, която има резулат с 9% повече от лидера си това какво означава? Че аз съм избирател на Ново начало, не харесвам Делян Пеевски, но ще гласувам за тях?
Електоралната им тежест е 2-3%.Това е нашата теза. Социологията го показва ясно, от една страна. От друга страна има много сигнали, които получихме. Една Монтана – ДПС се разделя, АПС имат 200 гласа, ДПС Ново начало – 12 000. Или монтанските ДПС избиратели на Ново начало са с 55 пъти повече или Ново начало ги е купило.
Вижте това защо е важно. Ние вече сме след изборите. Важно е, защото не можем да си затваряме очите за това. И г-н Борисов, и ГЕРБ, и всички други партии или казваме: в България това се приема, да си затворим очите, да си говорим за правителство, да си творим разни неща, да се появяваме по телевизията... Или казваме: фундаменът на демокрацията е застрашен, всички заставаме против това, подписваме този санитарен кордон, не им взимаме правата – те са си в НС, само не им даваме управленски роли в НС.
Хората се интересуват дали ще се разберем, дали ще има правителство, аз това го чувам и по улиците като се движа.
Фундаментът е такъв: или всички ще се обединим, че нашата държава е правова, че демокрацията тук е истинска и съществува, и заставаме зад това да имаме антикорпупционно законодателство, да имаме прокуратура, която да работи, да не могат да се купуват така гласовете, и да отречем правото на управление в парламента на партията, която е влязла нелегитимно. Или другият вариант е да си затворим очите и да кажем: керванът си върви, по-добре някак да върви...
Самият Борисов знае, че е неприемливо да прави предложение да бъде премиер. Всички ние сме политически опоненти. Не може един премиер, който е бил вече три пъти премиер и към когото всички имаме своите критики и който няма 121 депутата, да излезе и да каже: Аз съм единственият премиер. Това е все едно аз да изляза и да кажа, че съм единственият премиер, независимо какво.
Всеки може да има самооценка, която е различна, но ако около тази самооценка не можете да привлечете 121, тази самооценка е равна на нула. Или събирате мнозинство около човек, който има смисъл да води тази държава или не. Но аз мисля, че тази тема се хвърля на масата, защото се избягва важния отговор на задачката:
Може ли реално ГЕРБ, а и другите партии да подпишат тази декларация? Могат ли да поемат реално ангажимент? А тя може и да се разшири, можем да приемем инициативи и от другите партии.
Европейската комисия ни разписа ясни правила за прозрачност и проверки. Не е въпрос на този или онзи, въпрос е на правила. Оттук нататък ние държим на правилата, не на хората. Иначе тази държава няма да се оправи."
наблюдение
Следващите избори ще гласувам за Пеевски!