Символично Нова година представлява възстановяване на живота, нов шанс за промяна, а обичаите свързани с празника, идват от далечното минало. В България посрещаме новото начало с баница с късмети, Дунавско хоро, бутилка шампанско, много фойерверки и речта на Президента.
Традициите и обичаите за посрещане на Нова година по света са много различни, а някои обичаи, дори можем да определим като странни.
Точно в полунощ испанците изяждат 12 зрънца грозде, за да бъдат щастливи 12 месеца в годината. Напоследък тази традиция стана популярна в социалната мрежа Tik Tok, а много необвързани дами вярват, че спазването ѝ ще им помогне да срещнат любовта.
Гърците, подобно на българите, ядат сладкиш, в който се намира монета, която носи късмет през Новата година.
Германците не могат да си представят новогодишната нощ без фойерверки, а всяка година се харчат над 100 милиона евро за пиротехника. Традицията в новогодишната нощ да се правят шумни празненства произлиза още от Средновековието, когато хората вървели по улиците на големи шумни тълпи, за да разпръснат злите духове.
В Америка подаряват новогодишна целувка. Традицията произхожда от маскарада. Вярва се, че маските символизират злите духове от старата година, а целувката представлява пречистване през новата.
Кой пръв ще влезе в дома им следят хората във Великобритания. Според поверията, ако на гости им дойде мъж с подаръци, те са истински щастливци, но лоша поличба е, ако първият гост е жена.
В Нидерландия коледните елхи се изгарят по улиците. Това се прави за отърваване от духовете на предишната година и за посрещане на предстоящата година.
Италианците изхвърлят всичко старо от дома си. Те вярват още, че празненствата трябва да са много шумни, защото врявата ще изгони злото.
В Дания буквално скачат в Новата година. Точно в 12 часа хората трябва да направят скок от стол или диван. В скандинавската държава събират старите чинии цяла година и в полунощ ги хвърлят пред вратите.
На Нова година бельото е от значение в Мексико. Хората носят червено, за да си осигурят любов и брак и жълто, за да привлекат пари.
Кубинската традиция изисква в новогодишната нощ да се изядат 12 портокала, които са символ на 12-те месеца в годината, а спазването на този обичай носи късмет.
На Нова година в Китай всички врати са украсени с нещо червено, тъй като червеният цвят е символ на щастие и радост. Хората крият всички ножове до 24 часа, за да не се нарани някой. Вярва се, че порязването ще попречи на семейното щастие.
А във Финландия гадаят с восък в навечерението на Нова година. Финландският Дядо Коледа се нарича Йоулупуки. Името се превежда като „коледна коза“, както наричат добрия дядо, защото се вози на каруца, теглена от кози.