За поредна година Основно училище „Алеко Константинов“ се включи в Европейската седмица на кодирането, за да покаже на децата програмирането и цифровата грамотност по забавен и развлекателен начин.
Г. Гочев, ръководител на ученически радиоклуб и телевизия LZ1KAK, представи на членовете на клуба, проекта на Международната космическа станция - ARISS (Amateur Radio on the International Space Station – радиолюбителско радио на МКС). Учениците участваха в „лова“ и декодирането на изображения, излъчвани от космоса и излъчваха свои кодирани SSTV юбилейни картички на къси вълни във връзка с юбилея на училището. „Уловът“ беше успешен и клубът получи две дипломи – сертификати за участие в този международен проект. А на 25.10. радиоклуба разигра ролева игра на живо „МИСИЯ – SSTV-Изследователи“. Учениците изучиха техниката и етиката при комуникация с радиостанция. Декодираха изображения с указания, които след това трябваше да изпълнят. Играта беше заснета от самите участници и клип от дейността беше публикуван в канала на клуба.
Учениците на г-жа В. Самарджиева отговориха на предизвикателствата на Европейската седмица на програмирането с дейности, свързани с разпознаване, обясняване и разбиране на собствените емоции и емоциите на другите хора — развиване на емпатия, планиране и даване на указания, развиване на умения за устна и писмена комуникация и като втора дейност - запознава децата с бутоните на Bee-Bot и как да го управляват, за да открият правилните емоции в края на дъската за придвижване на робота - пчела.
Всички третокласници бяха включени в седмицата на кодирането от г-жа Г. Петкова и П. Запрянова, като задаваха код на BeeBot и се запознаха с основите на безкомпютърното програмиране. Всеки ученик имаше възможност сам да създаде обект (картина), чрез използване на поредица прости команди. Децата разбраха, че програмирането е свързано повече с разсъждаване, отколкото с технологии.
Двадесет и един седмокласници от ОУ „Алеко Константинов“ под ръководството на г-жа С. Димитрова се запознаха с основите на киберсигурността и защо е важна в ежедневието ни, както и с основни заплахи в Интернет и как да се защитим от тях. Чрез интерактивната игра „Кибер детективи“, седмокласниците бяха поставени в ролята на разследващи, които да разпознават рискови ситуации в мрежата.
Учениците, включили се в инициативата, получиха сертификати за участие в „Европейска седмица на програмирането“.