Жена от Бобов дол ще връща пенсията на починалия си съпруг – близо 57 000 лв.

Близо 57 000 лева, главница и лихви, ще трябва да връща жена от Бобов дол, която в продължение на години е получавала пенсията на изчезналия си съпруг, а след това обявен за починал.

В края на месец ноември 2021 година мъжът, поучаващ лична пенсия за осигурителен стаж и възраст, е обявен за издирване и от Националния осигурителен институт прекратяват изплащането на пенсията му. Почти две години по-късно съдът в Дупница излиза с решение, с което обявява издирвания мъж за починал, а за година на смъртта се посочва 2017 год.


В края на 2023 година ТП на НОИ излиза с разпореждане съпругата на починалия да възстанови недобросъвестно получената пенсия в размер на 56 745.55 лв., от която главница в размер на 38 764.18 лв. и лихви в размер на 17 981.37 лева.

Съгласно разпоредбата на чл.114, ал.4 от КСО, суми за пенсии и парични обезщетения, неоснователно изплатени за периоди след смъртта на правоимащото лице, се събират от лицето което ги е получило, или солидарно от наследниците. В този смисъл е и разпоредбата на чл.85, ал.7 от НПОС, съгласно която неоснователно получените суми за пенсия след смъртта на пенсионера се възстановяват от лицето, което ги е получило, или солидарно от наследниците заедно с лихвата по чл.113 от КСО.

Следва оспорване от страна на съпругата пред ТП на НОИ, а след това и пред Административния съд в Кюстендил, които са категорични, че тя трябва да възстанови взетите парични средства.

В решението си съдът сочи, че не е спорно между страните, че като настойник и попечител на починалото лице е била определена неговата съпруга Не се спори и че ежемесечно пенсията за осигурителен стаж и възраст на починалия е превеждана по банков път, като средствата са постъпвали по сметката му и с тях са извършвани транзакции по договор за кредит.

„Смъртта на Г. Г. е обявена с решение на ДРС по гр.д.№796/2023г., като за дата е определена 07.06.2017г. Следователно по силата на чл.96, ал.1, т.1 от КСО пенсията следва да бъде прекратена и всички получени суми след тази дата се считат за неоснователно получени и подлежат на връщане.

Правото на пенсия е лично, ненаследимо и не преминава в наследствената маса, поради което лицето, което я е получило дължи връщане на разходваните от фонд ДОО суми без правно основание. В разглеждания казус съдът приема, че е налице хипотезата на чл.114, ал.4 от КСО, както правилно е приел административния орган, в която се дължат суми за неоснователно изплатени пенсии за периоди след смъртта на правоимащото лице“, се сочи още в решението на съда“.

Според съда, жалбоподателката е била задължена по силата на чл.14, ал.1 от НПОС да съобщи на пенсионния орган факти и обстоятелства, имащи значение за спиране на пенсията, а именно обстоятелството, че мъжът й е безследно изчезнал и е обявен за издирване. Оспорващата не е сторила това, поради което съгласно чл.14, ал.2 от НПОС при липса на съобщаване в едномесечен срок за настъпилите изменения, които се отразяват върху основанието за получаване или върху размера на пенсията, и тя продължава да се получава, задължените лица връщат неправилно получената пенсия с лихвата по чл.113 от КСО, именно защото са били недобросъвестни.

Съдебното решение може да бъде обжалвано пред ВАС.

 

Източник: dariknews.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини