В света вече има над 500 проекта за хващане и съхраняване на СО2
В цяла Европа - и в ЕС, и извън него, се наблюдава възход на проектите за УСВ - улавяне и съхранение на въглерод, пише Natural Gas World.
Към март 2024 г. вече има 178 европейски обекта за УСВ, които са в процес на разработване, изграждане или функциониране, показват данните на Глобалния институт по улавяне и съхраняване на въглерод. Те имат общ капацитет за улавяне на CO2 от
приблизително 100 милиона тона годишно и представляват почти една трета от глобалните проекти (общо 564). Все пак Северна Америка продължава да е лидер в тази област с 291 проекта, предимно в САЩ.
Растящият интерес към УСВ е насърчен от правителствените политики в Европа и отвън Океана -
тези проекти получават финансови стимули,
което плюс стабилната нормативна база е важно за инвеститорите.
През 2022 г. в САЩ Законът за намаляване на инфлацията създаде икономически стимули за УСВ и по-специално за производството на нискоемисионен водород и амоняк. Федерални средства се отпускат още по Двупартийния инфраструктурен закон от 2021 г. и по Закона за полупроводниците от 2022 г.
В ЕС целта за постигане на нулеви нетни емисии към средата на века изведе на преден план технологии като улавяне и съхранение на въглерод, улавяне и ползване на въглерод и премахване на въглероден диоксид. Европейската комисия прие редица документи на ниво политики, подкрепени и с механизми за финансова подкрепа. Сред тях са средства от ЕС, индивидуални програми за държавни субсидии и въглеродната цена, определена от Схемата на ЕС за търговия с емисии. Те осигуряват доверие в икономическата рентабилност на проектите за УСВ и се превръщат в тяхна основна
движеща сила.
Схемата на ЕС за търговия с емисии не само стимулира УСВ, но и
генерира приходи за Иновационния фонд
на ЕС. Така, понастоящем освен по него възможности за финансиране на УСВ има и по други програми: Хоризонт Европа, Механизъм за свързване на Европа – енергетика (CEF-E), Механизъм за възстановяване и устойчивост, Фонд за справедлив преход, Фонд InvestEU и LIFE.
Изборът на финансиране от ЕС зависи от естеството, обхвата и географското разположение на проекта за УСВ. Така например по CEF-E подкрепа се дава за проекти от общ интерес и проекти, при които е налице значителен трансграничен ефект. От друга страна, Механизмът за възстановяване и устойчивост е за проекти, дефинирани в съответните планове на отделните държави – членки на ЕС.
В таблицата по-долу е представено резюме на основните фактори, които да се вземат предвид. Те са представени подробно в доклада на Глобалния институт за УСВ „From Proposals To Reality: How EU Funds Can Help Jump-Start CCS Projects“:
В ЕС се прилагат и други инструменти в подкрепа на УСВ. Така например някои държави като Нидерландия и Дания вече прилагат договори за въглеродни разлики за УСВ, а Германия и Франция са заявили планове за това.
Напредък по двустранни споразумения, декларации и сътрудничество по УСВ се отбелязва при Белгия, Дания, Франция, Германия, Исландия, Нидерландия, Норвегия, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство. В допълнение, Европейската комисия разглежда регулация на СО2 транспорта, която може да въведе тарифи за мрежите за СО2 на ниво ЕС.
Източник: Natural Gas World