Евтини храни, високи данъци за фирми: Идеите на Камала Харис

Камала Харис или Доналд Тръмп? Компаниите и икономистите силно се вълнуват от въпроса кой ще е следващият президент на САЩ. Важно е също да се знае какви идеи има Харис. А някои от тях са твърде спорни.

В речта, с която официално прие номинацията на демократите за президент на САЩ, Камала Харис се концентрира върху теми от външната политика и емоционалните послания. По отношение на икономическата си програма, тя маркира няколко основни пункта, коментира АРД. Ако бъде избрана, Харис обещава да помогне на средната класа и да осигури допълнителна подкрепа за семействата с деца. Демократите искат да ограничат нарастването на наемите, да осигурят повече жилища и да сложат таван на цените на хранителните продукти. В същото време те искат да увеличат данъците за компаниите - от 21 на 28 процента.

По този начин Харис иска да финансирана държавните разходи и да спре покачването на дълга на Съединените щати. Заради милиардните икономически стимули, мерките за защита на климата и по-високите лихвени проценти държавният дълг непрекъснато нараства. Само през юли той се увеличи с 270 млрд. долара в сравнение с предходния месец - до рекордното ниво от 35,1 трилиона долара.

Икономистите са скептични към част от обещанията на Харис

Клеменс Фуст, ръководител на института ifo, смята, че този ход е рискован: „Най-големият риск в момента е процикличната фискална политика с раздут бюджетен дефицит. При икономически растеж от два процента и пълна заетост поддържането на бюджетен дефицит от седем процента от брутния вътрешен продукт е безотговорно“, смята експертът, цитиран от АРД.

Много икономисти са критични и към обявеното покачване на данъците. Защото то може да навреди на конкурентоспособността на американската икономика. Експертът Фуст не препоръчва данъчните ставки да се вдигат на 28% - такъв би бил само данъкът на федерално ниво, а заедно с фирмените данъци в отделните щати, данъчните ставки могат да надминат 30%, което ще стимулира компаниите да търсят вратички как да заобикалят данъчните закони.

Това ще е лоша новина и за германските компании, които развиват дейност в САЩ. Тъй като по-големите разходи за данъци означават и по-малка печалба. А това може да има отрицателно въздействие върху фондовите пазари.

„Вместо това икономистът препоръчва да бъдат премахнати многобройните пропуски в данъчната система на САЩ, например при облагането на капиталовите печалби или на опционните сделки.

„Също толкова съмнително, колкото изявленията на Тръмп"

Обещанието на Харис да въведат таван на цените на хранителните продукти също не се приема еднозначно. Вицепрезидентката иска да ограничи инфлацията и най-вече да стимулира потреблението, което е важен стълб на американската икономика. Но според някои икономисти ефектът може да е обратен - изкривяване на пазара и повишаване на цените, защото подобни мерки не влияят на причините, водещи до поскъпването.

Фуст смята, че идеята за таван на цените е също толкова съмнителна от икономическа гледна точка, колкото и изявленията на Доналд Тръмп, че ако бъде преизбран за президент, ще оказва по-голямически идеи от миналото, които исторически многократно са се проваляли в страни като Венецуела, Турция и Аржентина."

Ръководителят на института ifo подчертава и друго: „Контролът върху цените на хранителните продукти по принцип е контрапродуктивен - това предлагат по-скоро популистки настроени политици, за да заблудят избирателите си, че налагането на подобна мярка може да повиши жизнения им стандарт. Да се надяваме, че Камала Харис ще коригира позицията си."

Харис е по-добър вариант за глобалната икономика

От друга страна, компаниите, които работят в сферата на възобновяемата енергия, могат да спечелят от потенциалното президентство на Харис. Защото тя иска да постави на фокус преструктурирането на икономиката, така че тя да е по-отговорна към климата и да разшири производството на зелени технологии като батерии и соларни модули в САЩ. Според наблюдатели администрацията на Харис може да похарчи милиарди за целта.

Въпреки опасенията, че в икономическата програма на Харис засега липсва яснота и предвидимост, тя е предпочитана пред Доналд Тръмп от гледната точка на световната търговия и международното сътрудничество. Търговските войни и пресиленото налагане на наказателни мита са много слабо вероятни при нея. Харис също така се ангажира с активното участие на САЩ в НАТО. „Подобно на Джо Байдън, Камала Харис не е голям привърженик на свободната търговия“, казва Фуст. „Въпреки това тя не би започнала икономически войни, каквито Доналд Тръмп вече обяви."

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Светът

Последни новини