Украинската атака на руска земя изненада не само Кремъл, но и западните партньори. Съмнително е, че сметките на Киев ще излязат верни, защото боевете при Курск не носят облекчение за войниците на фронта, казва експерт.
„Русия докара войната на наша земя и трябва да усети какво е направила“, заяви украинският президент Володимир Зеленски в своето традиционно вечерно видеообръщение. Зеленски не спомена изрично настъплението на украинските войски в руската област край Курск, но мнозина разчетоха репликата като препратка именно към него. Каква цел обаче преследват украинците в граничните руски територии? Военният експерт Франц-Щефан Гади дава своето обяснение пред АРД:
Добра координация и изненадваща атака
„За момента можем да кажем, че нападението се различава от другите атаки срещу руска територия, защото изглежда, че то е много добре координирано“, казва Гади. Украинските части са комбинирали различни оръжия и очевидно са успели да предизвикат сериозни смущения в руските комуникационни системи.
Атаката очевидно е планирана дълго време и плановете са успешно запазени в тайна. „Въпреки че многократно се говори за т.нар. прозрачно бойно поле, където почти всяко движение на всяко превозно средство и на всеки войник може да бъде проследено точно, все още е възможно да се постигне елемент на изненада в тази фаза на войната - както на тактическо, така и на стратегическо ниво“, казва военният експерт. „Не само Русия, но и много военни анализатори в западните държави не очакваха подобен напредък.“ Има сигнали, че дори САЩ са изненадани, допълва той.
„Разполага ли Украйна с достатъчно боеприпаси?“
Но колко време ще продължи украинското настъпление и докъде ще стигне то? Гади не може да отговори категорично: „Зависи от това колко бързо ще успеят руските войски да се прегрупират и да започнат контраофанзива“. Важният въпрос е как планира Украйна да използва сегашното положение. Защото ако иска да задържи територията като разменна монета, това ще провокира използването на плъзгащи се бомби и други оръжия, с които руснаците ще имат превъзходство. „Става въпрос и за запасите: разполага ли Украйна с достатъчно боеприпаси, включително за противовъздушна и противоракетна отбрана, достатъчно допълнителна артилерия и бронирани машини? Ако едно от тези блокчета домино падне, ще бъде много трудно“, обобщава Гади.
Анализаторът все пак не смята, че концентрирането на сили на руска територия отслабва другите позиции на Украйна. „Едно от очакванията може да е, че украинското военно ръководство се надява да ангажира руските резерви, които да бъдат изтеглени от оспорваните участъци на Донбас. Но това трудно би могло да стане, защото в Курска област руснаците имат и други военни части, които могат бързо да бъдат мобилизирани и прехвърлени там“,обяснява той.
Символична ли е целта на Украйна?
Цялата украинска операция обаче може да има и просто символична цел – да повиши морала на собствените войници от постигнатия успех, както и да е сигнал към западните партньори, че „и ние сме способни да планираме сложни военни операции и да ги провеждаме тайно“, казва Гади. „А също така и да покаже на Русия: Можем да пренесем войната и на ваша територия, силата е с нас“.
Експертът смята, че най-важната контрамярка от руска гледна точка ще бъде разполагането на допълнителни сили по фронта в Източна Украйна към Покровск. „А най-големият реванш за този ход ще е засилването на въздушните атаки срещу украинската критична инфраструктура“.