След атаката в Голанските възвишения в събота, Израел планира ответни мерки срещу Хизбула. Хората в Ливан обаче не искат да стават част от нова война. Дори правителството в Бейрут прави помирителни изявления.
Опасенията от война в Ливан са все по-сериозни. За това говори и коментарът, който ливанското правителство направи малко след ракетната атака в Израел. Бейрут осъди остро нападението и призова за спиране на огъня. Това е ново - преди правителството не е коментирало сраженията между Хизбула и израелската армия, припомня АРД. Влиянието на властите върху подкрепяната от Иран милиция обаче не е голямо.
Ливанците не желаят да бъдат въвличани във войната
Много ливанци се притесняват, че може да бъдат въвлечени във война, в която не желаят да участват. Колумнистът на вестник „Ан-Нахар“ Али Хамада се застъпва за прекратяване на войната в ефира на контролираната от Саудитска Арабия телевизия „Ал-Хадат“, пише АРД. Според журналиста трябва ливанският фронт да бъде отделен от този в Газа.
Откакто започна войната в ивицата Газа след нападението на Хамас в Израел на 7 октомври 2023 г., Хизбула също атакува Израел почти всеки ден. Терористичната групировка многократно е заявявала, че няма да прекрати атаките си, докато войната в Газа не бъде прекратена. Близо 10 хиляди души са напуснали домовете си в граничния район между Ливан и Израел, припомня АРД. Няколкостотин са загинали.
Ракетната атака е била инцидент?
В събота ескалацията достигна връхната си точка за момента: дванадесет деца и тийнейджъри бяха убити по време на футболен мач. Според израелската армия те са били убити от иранска ракета, която се използва само от Хизбула. Милицията обяви в изявление, че няма нищо общо с нападението.
Експертът по Близкия изток Омар Бадр обясни в предаването на арабския новинарски канал „Ал Джазира“, че само независимо разследване може да изясни това. По думите му, цитирани от АРД, най-вероятно става дума за инцидент. „Никой в района няма интерес да посяга на деца в селища на друзите в окупираните Голански възвишения“, каза още Бадр.
Може ли ситуацията да се влоши?
Израел обаче не се съмнява, че ракетата е дошла от Хизбула и въоръжените сили на страната извършиха нападения по цели в Ливан. Няколко жители са били ранени и има сериозни материали щети. Все по-големи са притесненията, че през следващите дни израелските ответни удари ще бъдат още по-тежки.
Междувременно германската авиокомпания „Луфтханза“ съобщи, че спира петте си маршрута до Бейрут. Ливанската авиокомпания Middle East Airlines също заяви, че почти всички нейни полети до и от столицата ще бъдат отменени, като се позова на застрахователни рискове.
В неделя вечерта турският президент Реджеп Ердоган заяви, че Турция може да обмисли възможността да се намеси в Израел, както е правила в други страни, но без да уточнява как би изглеждало това. „Точно както влязохме в Карабах, точно както влязохме в Либия, бихме могли да направим подобно нещо и с тях“, каза той по време на реч за турската отбранителна индустрия. Ердоган открито критикува операциите на Израел в Газа, въпреки опитите за сближаване на двете близкоизточни сили преди 7 октомври.