Министерството на финансите подготвя промени в Закона за обществените поръчки. Когато е необходимо закупуването на специализирана техника за предотвратяването на последствията от бедствия и аварии, да се прилага директно договаряне. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет Людмила Петкова, служебен заместник министър-председател и служебен министър на финансите.
Тя увери, че има няколко източници, от които биха могли да бъдат компенсирани пострадалите лица вследствие на пожарите в страната през изминалите няколко дни. „От Агенцията за социално подпомагане 1578 лв., които са за най-спешни разходи. От Фонд „Социално подпомагане“ 2500 лв. за оборудване. От Министерството на земеделието и храните за погинали животни или площи – програма de minimis. За физически лица, регистрирани като земеделски производители, до 25 хил. евро, а за юридически лица до 250 хил. евро“, избори Людмила Петкова.
За лицата, които нямат жилища, тъй като са изгорели в пожарите, ще бъде предоставено настаняване в хотели при същите условия, както е програмата за украинските бежанци, уточни тя.
Исканията за помощи по одобрената днес програма ще бъдат през кметовете на общините, а Министерството на финансите вече е изпратило писма до кметовете с указания, стана известно от думите на служебния вицепремиер и финансов министър.
Людмила Петкова допълни също, че необходимите средства са чрез преструктуриране на разходи по централния бюджет. Оттам са средствата по двете решения на Министерския съвет за предоставяне на ресурс на МВР и на Министерството на отбраната за окомплектоване на летателна техника и поддръжка на противопожарна техника.
Тя припомни, че е обсъдено с представители на парламентарно представените партии спешното закупуване на специализирана противопожарна техника – автомобили.
На въпрос по време на брифинга дали Министерството на земеделието и храните ще окаже логистична подкрепа за това помощи от слама, сено и жито, събрани от земеделски производители в страната, да достигнат до засегнатите от пожарите райони, служебният ресорен министър Георги Тахов отговори: „Земеделските производители получават своето подпомагане през интервенциите de minimis. Логистичната част на въпроса, която се организира от браншовите организации към съответните пострадали стопани, към днешна дата на министерството не му е поставят въпросът да компенсира по някакъв начин транспортните разходи. Това е чудесна инициатива на браншовите организации за взаимопомощ, която оказват, но аз ги призовавам, след като са се включили в тази инициатива, някак си да си я организират докрай. Няма как министерството да организира превози от различни краища на страната“.