Международен екип от учени генетици установи, че специфичен тип структура на ДНК е от ключово значение за регулирането на начина, по който мозъкът формира спомени, съобщава Синхуа.
В публикувано изследване международни изследователи, ръководени от екип от Австралийския национален университет (АНУ), съобщават за откритието си, че G-квадриплексът на ДНК (G4-ДНК) играе роля в транскрибирането на спомените.
G4-ДНК обикновено се среща в клетки, когато ДНК последователностите се подреждат в различна, четириверижна структура. Обикновено тя се свързва с увреждане на ДНК и често се наблюдава в раковите клетки.
Пол Маршал, научен ръководител на изследването, заяви, че участието на G4-ДНК в забавянето на основните функции на някои клетки е било известно и преди, но новите открития са първото доказателство за ролята му в създаването на нови спомени.
Изследването установи, че натрупването на G4-ДНК в невроните в мозъка е необходимо за активирането и заглушаването на гени, които са критично свързани с ученето и паметта.
„Открихме, че случайното манипулиране на G4-ДНК води до значително увреждане на паметта“, казва Маршал в съобщение за медиите.
„Но при други сценарии то води до увеличаване на транскрипцията. Това има различни ефекти върху паметта в зависимост от областта на мозъка и вида на паметта, за която става въпрос“, допълни ученият.
Изследването е проведено върху живи клетки от мишки в сътрудничество с учени от Университета в Куинсланд, Университета в Линшьопинг, Швеция, Научния институт „Вайцман“, Израел, и Калифорнийския университет.