Липса на жилища, болно здравеопазване, миграция... Великобритания има поне пет много тежки проблема, които не са решавани с години. Те ще създават огромни главоболия на управляващите, защото засягат милиони хора.
Във Великобритания днес се избира нов парламент и допитванията сочат, че лейбъристите ще поемат кормилото на управлението във Великобритания. Бъдещото правителство обаче ще бъде изправено пред големи проблеми, пише германската информационна агенция ДПА. Желанието за промени може бързо да доведе до недоволство, ако напредъкът е твърде бавен, предупреждава политологът професор Ананд Менон от „King's College“: „Лейбъристите ще се изправят пред огромни предизвикателства“. Ето кои са те:
Липса на жилища
Във Великобритания няма достатъчно жилищна площ. По данни на мозъчния тръст Institute of Economic Affairs в най-голямата част от кралството - Англия – трябва да бъдат построени 3,4 милиона жилища, за да се достигне средното за ЕС ниво спрямо броя на населението.
Като една от основните причини за недостига се сочи сложната и рестриктивна правна уредба в плановата фаза. Тя дава повече права на онези, които протестират срещу новото строителство. Освен това около по-големите градове много от потенциалните терени за строителство са защитени територии – екологични пояси. Лейбъристката партия иска да реформира тази правна уредба, но резултатите от промените ще се усетят едва години по-късно.
Болно здравеопазване
Националната здравна служба (NHS) е смятана за едно от най-големите достижения на британската социална държава. Тя предоставя безплатно медицинско обслужване на хората, които трайно живеят във Великобритания. Но NHS страда от хронична липса на финансиране. Данните на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие показват (ОИСР), че през 2022 година разходите за здравеопазване са възлизали средно на 5500 долара на човек. За сравнение: в Германия разходите са били по 8050 долара на човек. Почти 7,8 милиона пациенти на Острова чакат медицинска интервенция.
Не е ясно откъде биха могли да вземат лейбъристите пари за здравната система. Касите са празни, както подчертава постоянно и партийният лидер Киър Стармър. Затова и в тази сфера осезаемите подобрения няма как да дойдат бързо.
Големият брой мигранти
Като един от основните аргументи за излизането на Великобритания от ЕС се изтъкваше необходимостта да си върне контрола върху границите. Но миналата година прирастът в броя на бежанците беше рекорден - 685 000 души. Въпреки липсата на квалифицирани кадри в редица браншове темата за миграцията заема ключово място в политическия дневен ред. Десният популист Найджъл Фараж обвинява миграцията за липсата на жилища и дългото чакане за здравно обслужване - а това среща отклик сред хората.
Към легалната миграция се добавят десетките хиляди незаконни мигранти, които всяка година прииждат през Ламанша с лодки. Въпреки големите усилия консервативното правителство на премиера Риши Сунак не постигна никакви успехи в това отношение.
Отсъствие на икономическо чудо
Решаващо за успеха на следващото правителство ще е това дали то ще успее отново да задвижи икономиката. Според експертите от мозъчния тръст UK in a Changing Europe това не е особено вероятно на фона на сдържаната позиция на лейбъристите относно сближаване с ЕС. Стармър е категоричен противник на връщането към общия вътрешен пазар и митническия съюз в ЕС.
Препълнените затвори
Насилие, наркотици и паразити: условията в британските затвори са ужасяващи. Те са много препълнени заради все по-строгите присъди. Проблем е и това, че много от сградите са твърде стари - десетки са още от викторианско време (1837-1901).
Единствената по-ефективна краткосрочна мярка би било предсрочното освобождаване на хиляди затворници - практика, която вече бе въведена от досегашното правителство. Стармър вече обяви, че смята да я продължи.