Днес продължителността на живота почти се е удвоила в сравнение с тази преди няколко века. Колкото повече напредва медицината и расте информираността ни, толкова по-лесно е да полагаме адекватните грижи, за да останем по-дълго в добра форма и чудесно здраве.
Националните профилактични програми помагат да се спасят човешки животи. Благодарение на профилактичните прегледи и националните скринингови кампании се наблюдава намаляване на смъртността от рак на гърдата наполовина. Целта на една такава кампания за скрининг на рак на гърдата, на маточната шийка, на дебелото черво и т.н.. е да се открие болестта в ранен стадий, което значително улеснява лечението.
А за това е важно да ходим на профилактични прегледи, както и да наблюдаваме тялото си – ако забележим изменения, трябва незабавно да се консултираме с личния си лекар.
8 спасителни профилактични прегледи
1. Белият дроб
Пушенето, замърсяването на въздуха и всевъзможните химикали атакуват малките дихателни пътища в дробовете ни – бронхиолите и алвеолите.
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е един от най-големите убийци, макар всеки трима от четирима болни да не знаят за болестта си и да отдават симптомите й, например затрудненото дишане, на простуда, наднормено тегло или възрастта. Но в Европа тя убива повече жени отколкото ракът на гърдата и се развива три пъти по-бързо, отколкото при мъжете.
Увеличават се и случаите на рак на белия дроб. Това е в голяма степен заради тютюнопушенето. Изследванията с ядрено-магнитен резонанс показват, че изменения могат да се развият и у една трета от непушачите, изложени на цигарен дим.
Кога прегледът е задължителен:
- Не отдавайте недостига на въздух или постоянната кашлица на възрастта, килограмите и обездвижването, а идете на лекар!
- Ако работите с химикали, следвайте инструкциите за безопасност и се явявайте на профилактични прегледи.
- Направете си кръвни изследвания, ако ваш близък роднина е с дефицит на алфа-1 антитрипсин – генетично заболяване, засягащо дробовете и повишаващо риска от ХОББ. Заболяването е наследствено, но се проявява в по-късна възраст - около петдесетте.
Опасни симптоми:
- Постоянна кашлица (повече от три седмици)
- Кръвохрачене
- Недостиг на въздух
- Постоянна прегракналост
- Болки в гърдите
- Лесна уморяемост
- Намаляване на теглото без причина
2. Гърдите
Ракът на гърдата е най-често срещаният рак при жените. Четири от всеки пет заболели жени са на възраст над 50 години, но при по-младите, чиито гърди са по-плътни, ракът се открива по-трудно.
Кога прегледът е задължителен:
- Следете за състоянието на гърдите си – опипвайте ги и ги оглеждайте редовно. Ако нещо ви се стори подозрително, потърсете личния си лекар за направление за специалист.
- Проучете семейната история – рискът от рак на гърдата е по-голям, ако майка ви, сестра ви, баба ви са страдали от тази болест. Предупредете личния си лекар.
- След навършване на 40 години на всеки три години си правете мамография, а на мамолог ходете на шест месеца.
Опасни симптоми:
- Бучка в гърдата
- Изменения във формата или размера на гърдата
- Набръчкана кожа на гърдата
- Изменения на кожата или формата на зърната, най-често хлътване
- Секрет от гърдата
- Оток или бучка под мишницата
3. Сърцето и кръвоносната система
Благодарение на по-добрата превенция и лечение днес нивото на сърдечните заболявания пада, но въпреки това те си остават най-големият убиец. Заблуда е, че от сърдечни заболявания страдат само мъжете. Статистически четири пъти по-голяма е вероятността жените да умрат от сърдечно заболяване, отколкото от рак на гърдата. Добрата новина е, че промяната в начина на живот може да помогне. При коронарната болест на сърцето артериите се стесняват от натрупването на холестеролни плаки по тях. Това причинява болка, когато сърцето се нуждае от повече кислород, например при спортуване. Пълното запушване на артериите води до инфаркт. Увредените сърдечни клапи, инфекциите, злоупотребата с алкохол, някои медикаменти и заболявания могат да натоварят сърцето.
Кога прегледът е задължителен:
- Ако майка ви, сестра ви, баба ви са имали проблеми със сърцето преди 65-годишна възраст или баща ви, брат ви, дядо ви са страдали от сърце преди 55-годишна възраст. Тогава рискът при вас нараства с 50 %.
- Ако кръвното ви налягане е по-високо от 140/80 – тогава рискът нараства с 22 %.
- Ако обиколката на талията ви надхвърля 80 см.
- Ако холестеролът ви е висок.
- Ако кръвната ви захар е повишена - хората с диабет са подложени на по-голям риск.
- Ако сте пушачи.
- Ако злоупотребявате с алкохол.
- Тренирате ли по половин час пет пъти седмично? Ако не, започнете да го правите!
- Храните ли се балансирано? Ако не, време е да започнете!
Опасни симптоми:
- Стягане, тежест или силна болка в гърдите, която може да се разпространи към гърба, ръцете и челюстта. Ако болката продължи повече от 10 минути или не ви достига въздух, повикайте Бърза помощ
- Недостиг на въздух
- Подуване на глезените
- Сърцебиене
4. Диабетът
Диабетът тип 2 пречи на организма ни да усвоява правилно глюкозата (захарите) и може да доведе до сърдечни болести, удар, бъбречна недостатъчност, слепота и гангрена. Той се среща все по-често вследствие на неправилния ни режим на хранене и липсата на физическо натоварване.
Най-вероятно е да развиете диабет след 40 години (25, ако сте чернокож, азиатец или от етническо малцинство). Рискът е по-голям, ако обиколката на талията ви надхвърля 80 см, ако имате близък роднина диабетик, поликистоза на яйчниците (в съчетание с наднормено тегло) или временен диабет по време на бременност.
Кога прегледът е задължителен:
- Следете теглото си. Над 80 % от хората с диабет са с наднормено тегло. Колкото по-тежки и обездвижени сте, толкова по-голям е рискът да развиете диабет тип 2.
- Можете да си направите изследвания за нивото на захар в урината или кръвни тестове.
- Информация за домашните тестове за диабет и контрол на кръвната захар можете да получите от личния си лекар. Такива се предлагат и в много аптеки.
Опасни симптоми:
- Постоянна жажда
- Често уриниране
- Намаляване на теглото
- Замъглено зрение
- Лесна уморяемост
- Сърбеж в половите органи
- Трудно зарастващи рани
5. Гинекологичните проблеми
При много жени след раждане се появяват проблеми - смъквания на влагалището поради отслабване на мускулите, сухожилията и тъканите. Смъкването може да доведе до проблеми с уринирането, в това число изпускане, болка в слабините и кръста и запек.
С годините нараства и опасността от рак на матката, маточната шийка и яйчниците. Според едно ново изследване на учени от университета в Маастрихт, Холандия, пържените и твърде препечените храни повишават риска от рак.
Кога прегледът е задължителен:
- Преглеждайте се редовно при гинеколог – поне веднъж годишно, а още по-добре – на шест месеца.
- Използвайте огледалце, за да проверявате периодично дали „отдолу“ всичко е наред.
- Водете си дневник на месечния цикъл.
Опасни симптоми:
- Нередовен цикъл или вагинално течение
- Силно кръвотечение със съсиреци и болки
- Болки ниско долу в корема или при полов акт, подувания
- Усещане за тежест и притискане в слабините.
- Дразнене, болка и бяло течение.
6. Проблеми с храносмилането
Всяка година хиляди европейци се разболяват от рак на хранопровода, стомаха или панкреаса, още повече са заболелите от рак на дебелото черво. Големите количества червено и преработено месо в менюто ни повишават риска.
Кога прегледът е задължителен:
- Теглете се редовно и не пренебрегвайте необяснимото намаляване на теглото.
- Следете за промени в ритъма на отделяне и във вида на изпражненията.
- Поинтересувайте се дали в семейството ви има случаи на рак или полипи на дебелото черво (в този случай рискът при вас е повишен).
- Подлагайте се на профилактични прегледи.
Опасни симптоми:
- Новопоявили се или постоянни киселини или болки в корема
- Гадене или повръщане на кръв
- Загуба на апетит
- Болка или затруднение при преглъщане
- Увеличаване на газовете и подуването на корема
- Кръв в изпражненията или кървене от ректума
- Изменение на изпражненията към диария
- Болка и тежест в ректума
- Намаляване на теглото
7. Костите и ставите
Остеопорозата е причина за множество фрактури. Ако имате това заболяване, най-обикновеното падане може да доведе до фрактури на бедрата, китките и гръбнака, които могат да имат сериозни последици – например половината от хората с фрактура на бедрото после не могат да се обслужват сами. Остеопорозата може да доведе и до намаляване на ръста, постоянна болка в гърба и изгърбване. Други проблеми, които костите и ставите могат да ни причинят с възрастта, са артритът, който има над 100 разновидности, тендонитът, който представлява възпаление на сухожилията, и фибромиалгията.
Кога прегледът е задължителен:
- Постарайте се да консумирате поне 700 мг калций дневно – половин литър мляко е достатъчно.
- Прекарвайте поне 15 минути дневно на слънце – слънчевата светлина образува витамин D, който е основен строителен материал на костите.
- Достатъчно ли се движите? Движението заздравява костите.
- Имате ли болки в глезените, коленете или бедрата, причинени от обувките? Постарайте се да носите обувки с удобни подметки или стелки.
- Ежегодно мерете ръста си – намаляването му може да е знак за остеопороза.
Опасни симптоми:
- Намаляване на ръста с повече от 5 см
- Зачервяване, затопляне или оток на ставите
- Сутрешно схващане, траещо повече от 15 минути
- Чупливост на костите при лек удар
8. Очите и ушите
Зрението и слухът ни започват да отслабват към края на 40-те и нараства вероятността да развием очно заболяване като глаукома, дегенерация на макулата или катаракта. Процесът на стареене може да засегне и слуха ни. Нараства вероятността да развием тинит (постоянен звън в ушите), загуба на слуха или Миниеров синдром, който се дължи на нарушения във вестибуларния апарат.
Кога прегледът е задължителен:
- Правете си преглед на очите поне веднъж годишно. По-голям е рискът от проблеми при тези, в чиито семейства има болни от диабет или глаукома.
- Следете състоянието на слуха си.
- Ядете ли достатъчно червени, жълти, оранжеви, зелени и тъмносини плодове и зеленчуци? Те могат да ви предпазят от дегенерация на макулата – най-честата причини за загуба на зрението.
Опасни симптоми:
- Внезапното влошаване на зрението, искрите или болките в очите са сигнал за тревога. Обърнете се към личния си лекар.
- Заглъхване на ушите в комбинация с болка, пищене, замайване и секреция може да е заплаха за слуха ви. Обърнете се към лекар.