Изследователи от университета в Осака откриха, че тетрациклиновите антибиотици помагат на имунната система да открива раковите клетки по начин, който е различен от сегашните имунотерапии, съобщи "Медикъл Експрес", цитиран от БТА.
Тези антибиотици стимулират имунните клетки, известни като Т-лимфоцити, да атакуват и унищожават раковите клетки.
Проучването е публикувано в списание Journal for ImmunoTherapy of Cancer.
"Изследвахме тетрациклиновия антибиотик миноциклин в кръвта и туморната тъкан на пациенти с рак на белия дроб", каза водещият автор Мари Тоне. "Установихме, че миноциклинът повишава антитуморната активност на Т-лимфоцитите, като се насочва към галактин-1, който е имуносупресивен протеин, произвеждан от раковите клетки".
Екипът установява, че галактин-1 помага на раковите клетки да се скрият от имунната система. След прием на тетрациклин галактин-1 вече не може да спре Т-лимфоцитите да атакуват тумора. Блокирането на галактин-1 може да се окаже ключът към ново лечение на рака.
"Тези антибиотици имат различен механизъм на действие от инхибиторите на имунната контролна точка и други имунотерапии, използвани за лечение на рак", каза ученият Кота Ивахори. "Надяваме се, че това изследване ще доведе до разработването на нови лекарства, които са насочени към различни имунни пътища и могат да бъдат от полза за хората с рак, особено за тези, които не се влияят от сегашните имунотерапии."
Тетрациклиновите антибиотици се използват за лечение на пациенти с инфекциозни заболявания в продължение на много години по целия свят. Сега тези лекарства могат да посочат пътя към нови имунотерапии за пациенти с рак, които в момента имат малко възможности за лечение.