Журналистът Николай Кръстев посочи, че Дейвид Камерън е похвалил работата на България по превенцията на мигранти
Изтеглянето на НАТО в границите му отпреди 2004 г. ще доведе до това, ако Русия победи във войната, да поиска Румъния и България да бъдат буфер. Това се посочва в новите руски отбранителни доктрини. Все пак САЩ и Великобритания са гарант, че това няма да се случи, те допринасят най-много за отбраната на НАТО, коментира в ефира на предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS политологът доц. Искрен Иванов.
Той определи визитата на Дейвид Камерън в София като ключова, а последиците от нея, според политолога, може да бъдат анализирани на три нива. „Целта е засилване на британското влияние в Европа. Логично е да се насочат повече ресурси за задържане на Русия на Стария континент. Източна Европа е много важен елемент. В НАТО нашата сигурност е доста добре гарантирана, не както би била в един нов европейски колективен формат на сигурност. Европейските държави не разполагат със стратегическите ресурси на САЩ и Великобритания“, заяви той.
От своя страна журналистът от БНТ Николай Кръстев посочи, че Дейвид Камерън е бил приет от четирима министри и премиера, което говори, че са били засегнати много сериозни теми, а не само миграцията. „Станало е дума и за елементи за лодки, които прехвърлят бежанци през Ламанша. Лондон следи всяка една точка, чрез която се подпомага нелегалният трафик, който оказва натиск на сигурността във Великобритания. Тя е извън ЕС, но ясно показа послание, че действията на Путин са погрешни, дори катастрофални“, отбеляза той.
Според Кръстев лорд Камерън е дал позитивно становище за свършената работа в Шенген, но има още по какво да се работи. „Когато България стане пълноценен член и получим дата за присъединяване, това ще бъде повод контролът на границите да се затегне. В мигрантския поток има много радикализирани членове, може да има нов бум на атентатите в Европа“, посочи още Кръстев.