Задължителното социално и здравно осигуряване за учениците, които са включени в обучение чрез работа, вече ще бъде изцяло за сметка на държавния бюджет, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Мярката е в подкрепа на работодателите, които назначат ученици на трудови договори за обучение чрез работа, и влиза в сила от 1 април 2024 г.
Очаква се изменението, въведено с промяна в Закона за професионалното образование и обучение по инициатива на МОН. Целта е насърчаване на да се включат по-активно като част от образователната инфраструктура у нас.
Осигурителната тежест, от която ще бъдат освободени работодателите, би могла да се използва за стимулиране на учениците чрез по-добри възнаграждения при по-добри резултати от обучението чрез работа и постигане на повече взаимна полезност за ученика и за работодателя, уточняват от МОН.
В България дуалната система на обучение се прилага в средното образование от 2015 г., но сега за първи път през 2024 г. със законодателни изменения се въвеждат мерки за системна подкрепа на работодателите, които сключват договори с ученици за обучение чрез работа. Системата е сериозно застъпена в редица европейски държави и дава ефективни резултати при изграждането на бъдещите специалисти.