Военни експерти описват сценария на руска атака срещу НАТО

Военни и политици многократно призоваваха през последните седмици Западът да се подготвя за война с Русия. Владимир Путин, по собствените му думи, е влязъл в екзистенциална конфронтация със Запада. Него не го устройва самото съществуване на блока НАТО, посочват експерти.

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус смята, че Западът разполага с 5-8 години, преди да се стигне до военен сблъсък, а неговото ведомство е обмислило възможността за руска атака срещу източния фланг на НАТО още през лятото на 2025 г. Според председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер всички страни от блока трябва да се подготвят за факта, че войната ще започне през следващите 20 години.

Генерал Бен Ходжис, командващ американската армия в Европа от 2014 до 2018 г., и редица военни експерти в анализ на британския Daily Mail представят сценарий за руска атака срещу страните от алианса.


Нападение без притеснения

Атаката според тях ще започне с големи кибернападения, като според Ходжис целта е да се провокират мащабни смущения в работата на инфраструктурата, транспортните и логистични съоръжения и маршрутите за доставки. „Възможно е дори да има конфликт в космоса, като сателитите се атакуват един друг или сигналите им се заглушават, както видяхме в по-малък мащаб в Украйна“, добавя Сам Крани-Еванс от Кралския обединен институт за отбранителни изследвания.

След това Русия „без никакви притеснения“ ще използва стотици ракети с голям обсег срещу цивилни цели в цяла Европа, казва Ходжис: „Направиха го в Украйна и явно не ги вълнуват последствията от военните престъпления, които се извършват там всеки ден. Така че, ако решат да атакуват НАТО, те ще атакуват с ракети и дронове всички главни пристанища и летища, транспортни центрове, както и големи военни щабове, въздушни бази и подобни съоръжения."

Ето защо за Европа е толкова важно да има адекватна система за противовъздушна и противоракетна отбрана, а в момента тя не е достатъчно подготвена за такъв масиран удар, твърди Ходжис.


Танкове с изкуствен интелект

Основният урок от противопоставянето в Украйна е, че електронната война и кибервойната не отменят всички ужаси на войната, казва пенсионираният американски бригаден генерал Кевин Райън пред вестника: „Война между Русия и НАТО ще доведе до огромни разрушения и смърт, тъй като всяка страна ще се опитва да пречупи волята на другата“. Според него Москва вече е взела решение за бъдеща атака срещу НАТО. Да се харчи една трета от федералния бюджет, както през 2024 г., само за война с Украйна, чието население е три пъти по-малко, няма смисъл; наблюдаваното прехвърляне на руските финанси и икономика на военна основа „има смисъл само, ако Русия се готви за битка с голям враг, какъвто е НАТО“ .

Русия се учи от собствените си грешки, тя успя да попълни своя арсенал и постига значителен технологичен напредък с помощта на Иран и Китай, казва Ходжис.

Той и други експерти смятат, че кибер и ракетните удари ще бъдат само прелюдия към наземна операция. При един сценарий, казва Ходжис, руските сили може да се опитат да окупират така наречения Сувалкски коридор, територия с дължина около 100 километра между Беларус и Калининградска област, по която Полша граничи с Литва. Ако по този начин балтийските държави бъдат отрязани от своите съюзници в Европа, руските армейски части, специални сили и танкове, контролирани от изкуствен интелект, биха могли да използват окупираното предмостие и Беларус, за да атакуват допълнително източния фланг на НАТО - Литва, Полша или Естония.


Разбиване на съюза

След това Москва може да вземе пауза, за да прецени доколко страните от НАТО са готови да защитят своите партньори, смята Ходжис: „Ако се поколебаем, неизпълнението на задълженията ни в съответствие с член 5 от Хартата на НАТО ще доведе до разпадането на алианса."

В случай на такова колебание Путин или неговите последователи няма да спрат, смята Ходжис.

Според него освен това руският флот ще се опита да поеме контрол над морските територии в Арктика. Западните страни няма да могат да пречат на доставките на петрол и газ за Китай и Индия по Северния морски път, а Русия с помощта на ракети с голям обсег ще може да контролира случващото се в Северния Атлантик.

Целта на Русия не е да превземе целия НАТО, казва Ходжис: „Не това ще е целта им през следващите 20 години. Целта им ще бъде да разделят НАТО като съюз чрез нахлуване в страни от източния фланг и получаване на контрол над региони като Арктика, което би им дало предимство."


Разрастване на конфликта

Съюзниците на Русия няма да останат настрана. Има голяма вероятност Иран да влезе в конфронтацията. Китай едва ли ще подкрепи Русия в европейския театър на военните действия. „Не мисля, че Китай харесва особено Русия и те не са особено заинтересовани да я удържат на повърхността“, казва Ходжис. Но това, което е важно за Пекин, е доставката на суровини от Русия и щетите, които може да причини на Запада. Китай също може да се възползва от войната в Европа, за да поеме контрола над Тайван и морските търговски пътища в региона.

Северна Корея може да стане по-опасна, като получи военна технологична помощ и пари за оръжия от Русия, казва Брус Бенет, изследовател на международни конфликти в RAND Corporation. Северна Корея може да заплаши с ядрени оръжия западните съюзници в Азия - Япония и Южна Корея, или директно самите САЩ, смята той.

Стратегията за ограничаване е ключов елемент за предотвратяване на подобно развитие, казват експертите. Тя осигурява необходимия военен капацитет и „показва ясно на врага ви, че сте готови да използвате този капацитет“, казва Крани-Еванс. Част от тази стратегия, добавя той, са съвместните учения на НАТО в Европа, които започват тази седмица, най-големите от Студената война насам. В тях ще участват 90 000 военнослужещи, самолетоносачи, разрушители, подводници, танкове, артилерия и изтребители. Ученията, чиято цел е да се провери противодействието на потенциална руска инвазия, ще продължат няколко месеца в Германия, Полша и балтийските страни, включително на границата с Калининградска област.

Чрез преминаване на военното производство към 24-часов режим, получаване на оръжия от КНДР и Иран, Русия ще се превъоръжи по-бързо, отколкото НАТО очакваше миналата година, казва генерал Ейрик Кристоферсен, командир на норвежките въоръжени сили. „В света има сериозна ситуация със сигурността“ и „никой не знае какъв ще бъде следващият ход на Путин“, казва той.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини