Как с данък „захар“ може да се спестят милиарди

Ако Германия въведе „захарен данък“ върху подсладените напитки, може да спести милиарди. Освен това броят на затлъстелите и болни хора ще спадне, става ясно от ново проучване. Великобритания вече тръгна по този път.

Ако в Германия бъде въведен „захарен данък“ върху безалкохолните напитки, за 20 години биха могли да бъдат спестени до 16 милиарда евро здравни разходи и да бъдат предотвратени най-различни заболявания, съобщава германската обществено-правна телевизия NDR, която цитира ново изследване, проведено съвместно от Техническия университет в Мюнхен и Британския университет в Ливърпул.

„Въвеждането на данък върху подсладените напитки в Германия би имало съвсем ясно положително въздействие“, констатира екипът на изследването. Учените са симулирали няколко варианта, като при всички тях консумацията на захар е спаднала, а заболяванията са намалели. „Така могат да се снижат обществените разходи и да се разтовари здравната система“, пишат изследователите.

По-малко подсладени напитки, по-малко болести

NDR припомня, че Световната здравна организация (СЗО) препоръчва извънреден данък от поне 20% върху подсладените напитки, за да се намали консумацията на захар сред населението и произтичащите от нея здравословни проблеми. Редица държави вече въведоха данъци върху подсладените напитки и храни, докато Германия засега залага на доброволния ангажимент на производителите на газирани напитки. Проучванията обаче сочат, че тази стратегия досега носи само умерен успех.

Учените от Мюнхен и Ливърпул са установили, че евентуалното въвеждане на „захарен данък“ в Германия действително ще снижи рисковете от свърхтегло и от различни заболявания. „Един лимонаден данък ще даде ефект“, казват и от организацията за защита на потребителите Foodwatch. Това се потвърждава и от резултатите във Великобритания, където производителите драстично намалиха съдържанието на захар в напитките, след което спадна и употребата на безалкохолни.

Безалкохолното, от което се дебелее

Подсладените напитки се смятат са един от главните причинители на затлъстяване и на свързаните с него заболявания като диабет тип 2 и сърдечно-съдови болести. Потърпевшите страдат, разноските растат - и това отдавна е известно, но правителството не предприема нищо, за да възпре най-вече младите хора да посягат към подсладените напитки, казват от Foodwatch.

При въвеждането на „захарен данък“ университетските учени разглеждат два сценария: този данък може да заложи на по-слаба употребата на подсладени газирани напитки или пък на това производителитете да променят рецептите си. „Симулациите показват, че ако се въведе всеобщ 20-процентен данък върху подсладените газирани напитки, консумацията на захар ще спадне с около един грам на човек дневно“, пишат авторите на проучването специално за Германия. А сред групата мъже между 30 и 49-годишна възраст потреблението на захар би спаднало дори с три грама дневно. Още по-сериозно ще спадне консумацията на захар, ако в рецептите на въпросните напитки съдържанието на захар се намали с 30 на сто."

Учените са убедени, че при подобен данък броят на затлъстелите и сърдечно болните ще намалее. Ограничаването на захарта ще даде най-съществен ефект по отношение на диабета тип 2, твърдят още те. „Според нашите модели чрез въвеждането на данък през следващите 20 години около 244 100 души или ще се разболеят доста по-късно от диабет тип 2, или дори въобще няма да се разболеят“, обяснява главният автор на изследването Карл Емерт-Феес пред NDR.

С други думи, ако се наложи такъв акциз върху подсладените напитки, ще спаднат както лечебните разходи, така и загубите, които възникват заради болничните. Учените са изработили модел на етапно данъчно облагане на подсладените напитки, при който ще бъдат спестени разходи в размер на общо 16 милиарда евро.

В техните модели изобщо не се броят младите хора под 30-годишна възраст, просто защото повечето визирани заболявания настъпват през втората половина от човешкия живот. В същото време консумацията на подсладени газирани напитки е най-висока тъкмо сред тийнейджърите, припомня Емерт-Феес. „Ако включим в моделите си и младите хора, положителният здравословен ефект ще е още по-голям“, добавя той.

Икономистът Михаел Щолпе от Института за световно стопанство в Кийл смята, че подобен данък би бил много полезен за Германия. „Забраните за рекламиране, каквито вече има по отношение на цигарите, също могат да помогнат много“, смята той. Щолпе предлага и да се заложи на по-усилена разяснителна дейност сред децата и подрастващите. „Младите хора, особено младите мъже консумират подсладени напитки в много по-голямо количество, отколкото по-възрастните“, припомня икономистът. Погледнато в дългосрочен план намаляването на консумацията на захар още в ранна детска възраст би помогнало най-много, подчертава Щолпе.

Лекарят Франк Швендике от известната берлинска клиника Charité смята, че налагането на акциз върху подсладените напитки е смислена мярка както във връзка със здравната политика, така и от икономическа гледна точка. „Ще бъдат спестени сериозни разходи, сериозен ще бъде и приносът към здравето на хората“, казва той. И добавя пред NDR, че данъчните мерки ще помогнат за здравното осъзнаване най-вече на онези хора, които досега не са били достатъчно информирани и които в резултат могат да променят навиците си.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини