Червеното сияние в небесата, е една от актуалните теми в последните няколко дни. Стотици снимки на обагреното в червено небе, което са наблюдавали българи от различни точки на страната, бяха публикувани в социалните мрежи. Стана ясно, че явлението е видяно и от Румъния, Гърция, има препратки за него и от САЩ.
Оказа се, че и астрономите Йоанна и Димитър Кокотанекови също са го наблюдавали край Хасково на 6-ти ноември. Но какво всъщност представлява то и кои са причините за появата му? Този въпрос е все още дискусионен. Появиха се различни тези, но повечето от тях са обединени в основата си, че по-вероятно е да става въпрос за сияние, породено от геомагнитна дейност.
Йоанна Кокотанекова, която е ръководител на Астрономическата обсерватория към Младежкия център в Хасково и съпругът й Димитър Кокотанеков, който ръководи Обсерваторията с планетариум „Джордано Бруно“ в Димитровград, са сред водещите изследователи у нас. При наблюдението преди два вечера в зона между яз.Сивата вода и с.Клокотница първоначално се усъмнили, че става въпрос за сияние. Снощи обаче отново са били на мястото и не са регистрирали обагряне.
Преди 20 години, през 2003 година, но в края на месец ноември, двамата са били сред малцината изобщо в страната свидетели на ярко червеното небе. Наблюдението тогава също е извършено край Хасково и е документирано на лента.
От 20 години мечтая да видя отново това явление, сподели Йоанна Кокотанекова сега.
Няколко дни преди 5 ноември е имало слънчеви избухвания и се е очаквало да има геомагнитна буря, но не в размери, в които да се образува полярно сияние, което да се вижда от България. Затова от съобщенията, които се появяват за наблюдения в социалните мрежи, е била изненадана и самата тя. В търсене на обяснение, проучванията, които прави, я водят в посока, че има и други възможни съпътстващи причини за явлението, освен, че безспорно е наблюдавано сияние. Едно от нещата, които я провокира да търси различни обяснения е, че сиянието се е виждало и на юг, което не е характерно за полярните сияния от гледна точка на нашите ширини. От България те се наблюдават винаги на север.
По мнението й по-скоро обяснението за обагрянето е свързано с токовия слой, който се намира около земята на много голяма височина-над 10 хил. км. и който е под формата на поничка. При силни геомагнитни бури, токът от него буквално изтича към земята.
„Вероятно това, което на нашата географска ширина сме наблюдавали, е по-скоро топлинно явление, свързано с този токов слой над земята. Но това е хипотеза, която все още се разисква. Разбира се, има в пространството и други теории, като тази за програмата HAARP за генериране на изкуствено полярни сияния с научна цел. Идеята на опитите са да се регистрира как реагира земната атмосфера на съответните явления. В този период, случайно или не, опитите на програмата съвпадат с полярното сияние.“, обясни Йоанна Кокотанекова. По мнението й тепърва явлението ще се проучва и ще е плод на научни изследвания и теории.
А следващото полярно сияние, което е възможно да наблюдаваме и от България, се очаква да е още през 2024 година.
Красимира Славова
Lolz
Стоименов
хахаха
Стоименов
обяснете повече господин Стоименов