Ценна находка е открита при разкопките на средновековния град Русокастро. Става въпрос за монета с изключително качество. Монетата е сребърен грош на Изабела дьо Вилардуен, княгиня на Ахая и Морея, херцогиня на Торес, кралица на Сардиния и титулярна кралица на Солун. Това съобщиха от пресцентъра на Регионалния исторически музей в Бургас.
Оттам казаха, че подобни монети, известни и като "торнезета", се откриват в Южна Тракия и Родопите, а цели 22 са изкопани в крепостта Русокастро. Такива са намирани и в Созопол и Ахтопол.
В случая монетата е особено ценна, понеже попада в редките емисии, отсечени при Изабела дьо Вилардуен в столицата на Морея – град Кларенсия. Самата Изабела е с изключително динамична съдба. Родена в семейството на Гийом Втори дьо Вилардуен – княз на Ахая, в полуостров Пелопонес в днешна Гърция. През 1271 г. се омъжва за Филип Анжуйски, син на краля на Сицилия Шарл Първи Анжу; след смъртта му сключва брак с Флоренц дьо Ено, брат на графа на Холандия и Зеландия Ян Втори, и конетабъл на Неаполитанското кралство. Бракът е сключен през 1289 г., след което двамата младоженци веднага отиват в княжество Ахайа. Именно тогава започва отсичането на грошовете, един от които е открит при Русокастро. За трети път Изабела се омъжва през 1301 г. за Филип Първи Савойски – господар на Пиемонт, разказаха от музея в Бургас.
Според музейните експерти откритата монета, с която монетите на Ахая в Русокастро вече са 23, потвърждава динамичните връзки между Североизточна Тракия и южното Черноморие с Пелопонес, и специално с княжество Ахая, между 1263 и 1303 г., когато крепостта Русокастро и изобщо тази част на Балканите е отново във византийско владение. Обяснението за тези тесни контакти тепърва предстои, но бургаските археолози, извършващи разкопките, вече са си поставили за цел да разрешат тази загадка.
Сред останалите находки, открити до този момент, са монети на цар Иван Александър и на някои византийски императори, железен боен нож, железни инструменти и др.
Разкопките на българския средновековен град Русокастро се финансират от Община Камено и Министерството на културата на Република България, и се изпълняват от Регионален исторически музей – Бургас.