Можем да загубим 860 млн. евро за справедлив преход предвидени за хората от въглищните райони

България е с едно от най-енергоемките и въглеродно интензивни производства, отбеляза министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов по време на най-мащабния регионален форум за зелената трансформация, иновациите и индустриите на утрешния ден - Green Week 2023.

Енергийната ситуация се променя не само, защото сме поели конкретни ангажименти - бизнесът има нужда от нови енергийни ресурси, от алтернативни източници на енергия заяви министърът.

По отношение на енергийната трансформация и подсигуряването на бъдещето на работещите във въгледобива и въглищните централи, министъра заяви, че имаме сериозно забавяне. "В момента България разполага с различни ресурси, но някои от тях са сериозно забавени, каза Богданов. Той посочи необходимостта от наваксване по Плана за справедлив преход и изтъкна, че ако да края на тази година страната ни не разработи териториалните планове за регионите Стара Загора, Кюстендил и Перник, ще загуби над 860 млн. евро - средства, които са насочени за създаване на подходяща инфраструктура, за да може бизнесът и държавата да постигат целите си за декарбонизация. Министърът посочи също, че към момента Фондът за солидарност не функционира правилно. Европа се забави с реакцията си и ние трябва да положим всички усилия да наваксаме, и България да заеме своето място в структурирането на такъв фонд, каза Богданов."

Според министъра трябва да се помисли и за ресурсите по Плана за възстановяване и устойчивост. Той напомни, че 5,7 млрд. лева са отделени по линия на декарбонизация, кръгова и нисковъглеродна икономика. България се забави значително и този процес трябва да се рестартира, и ние трябва да наваксаме, за да не загубим регионалното си предимство като нетен износител на електроенергия, каза Богданов. Министърът изтъкна и необходимостта страната ни да започне да инвестира и в балансови мощности, което е заложено и по Плана, защото с нарастването на капацитетите на нови зелени мощности ще има необходимост от баланс. По думите на Богданов това е била и една от причините от БАИ да инициират включването на България в Европейския алианс за батерии.

Компаниите си поставят много амбициозни цели и държавата трябва да подготви законодателната рамка, за да могат те да постигнат целите си, но трябва и да се използват всички възможни ресурси за осигуряване на плавен преход към нови енергийни ресурси, и да се подсигури конкурентоспособността на бизнеса, каза министърът.

Министър Богданов изтъкна, че по време на работата му като изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ) през последната година и половина е станало известно, че 100% от приоритетните инвеститори са имали нужда от алтернативни източници на енергия. Според министъра производствените мощности, които сега има страната, е много вероятно през следващите години, а дори и преди 2038 г., да не бъдат конкурентни.

Днес е първият от трите дни на дискусии, в които участват над 130 панелисти от 10 държави, а Богдан Богданов се включи в сесията "Устойчивият преход като конкурентно предимство в страните от ЦИЕ - голямата картина".

Кой ще има полза от Плана за справедлив преход?

Подкрепата ще бъде на разположение на всички държави членки, като акцентът ще бъде върху регионите с най-голям въглероден интензитет и регионите, в които много хора работят в сферата на изкопаемите горива. Държавите от ЕС могат да получат достъп до финансиране, като изготвят териториални планове за справедлив преход, обхващащи периода до 2030 г. и определящи териториите, които трябва да получат най-голяма подкрепа. В плановете трябва да бъдат посочени и начини за най-ефективно преодоляване на социалните, икономическите и екологичните предизвикателства.

Хората, които са най-уязвими от прехода
Механизмът за справедлив преход ще ги защити чрез:

  • подобряване на възможностите за заетост в новите сектори и секторите в преход
  • предлагане на възможности за преквалификация
  • подобряване на енергийната ефективност на жилищата
  • инвестиране в борбата с енергийната бедност
  • улесняване на достъпа до чиста и сигурна енергия на достъпни цени.

Предприятията и секторите с високи въглеродни емисии
Механизмът за справедлив преход ще ги защити чрез:

  • подкрепа за прехода към нисковъглеродни технологии и икономическа диверсификация въз основа на устойчиви на изменението на климата инвестиции и работни места
  • създаване на привлекателни условия за публични и частни инвеститори
  • улесняване на достъпа до заеми и финансова подкрепа
  • инвестиране в създаването на нови предприятия, МСП и стартиращи предприятия
  • инвестиране в научноизследователски и иновационни дейности.

Държавите членки и регионите с голяма зависимост от отраслите на изкопаемите горива и въглеродно интензивните отрасли
Механизмът за справедлив преход ще ги защити чрез:

  • подкрепа за прехода към дейности с ниски нива на въглеродни емисии и устойчивост на изменението на климата
  • създаване на нови работни места в зелената икономика
  • инвестиране в обществения и устойчивия транспорт
  • предоставяне на техническа помощ
  • инвестиране във възобновяеми енергийни източници
  • подобряване на цифровата свързаност
  • предоставяне на достъпни заеми на местните публични органи
  • подобряване на енергийната инфраструктура, топлоснабдяването и транспортните мрежи.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Случаен виц

Последни новини