На тържествена церемония по повод 24 май Димитровград отличи най-изявените си учители, културни дейци и ученици. На 24 май традиционно община Димитровград връчва най-високите отличия в областта на образованието и културата. Кметът на общината и председателя на общински съвет връчиха най-високите отличия в областта на образованието и културата.
Приветствени слова по повод празника отправиха кмета на общината Иво Димов и председателя на Общински съвет Гергана Кръстева.
„24 май е празник, който се превърна в символ на стремежа ни да имаме знания през наука, образование и култура. Празник, който ни изпълва с национална гордост и самочувствие. На този ден отдаваме заслужена почит и се прекланяме пред великото дело на Светите братя Кирил и Методий и всички техни последователи.На този ден, всички българи, където и да се намират те се обединяваме около езика, писмеността и знанието, защото„духовността не пада там, дето знанието живей”. А то знанието пребъдва през вековете благодарение на хората, които създават идентичност и възпитават родолюбиво поколения сред нас. Хората като Вас, свързани с образование, култура, наука и изкуство. Дълбок поклан пред Вас – наши просветители. Пред силата на вашия професионализъм и стремежа ви да съхранявате българския език и духовност. Продължавайте със същия ентусиазъм и жар да градите основите на българщината!”каза в своето слово кметът Иво Димов.
Поздравления към присъстващите по повод празника отправи и председателя на Общински съвет Гергана Кръстева.
Носители на престижните почетни отличия „Учител на годината” в областта на образованието са:
Таня Канева „Учител на годината за 2023 година“ в направление „Предучилищно и училищно образование”.
Госпожа Канева е старши учител в Детска градина „Звънче” и преподавател с дългогодишна практика. Ентусиазмът ѝ за работа и отличните ѝ комуникационни умения я правят ценен член на екипа на Детска градина „Звънче”. Тя обучава и възпитава лауреати от различни общински, национални и международни конкурси, а своята педагогическа опитност споделя и в националния професионален източник на информация за предучилищно образование – списание „Дом, дете, детска градина”.
Татяна Къшева „Учител на годината за 2023 година“ в направление „Природо-математически науки”.
Татяна Къшева е старши учител по професионална подготовка в направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг” в Професионална гимназия „Проф.д-р Асен Златаров”. Посветила целия си трудов стаж на професионалната подготовка на учениците от професия Лаборант, Ресторантьор, Готвач, Химик-технолог от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров”. Обученията, чрез които г-жа Къшева надгражда собствените си знания и умения, допринасят за прилагане на разнообразни методи на преподаване и иновации, изучаване на нови технологии, създаване на STEM – учебно съдържание. И резултатите са налице: открити уроци, успешно представяне на учениците на държавните изпити за професионална квалификация, участие и отлично представяне на ученици в регионални и национални състезания.
Калоян Добрев „Учител на годината за 2023 година“ в направление „Хуманитарни науки”.
Калоян Добрев е старши учител по английски език в Профилирана езикова гимназия „Д-р Иван Богоров”. Той се отличава с интензивност и ефективност, а разнообразните форми и методи на обучение изграждат мотивация в неговите учениците. Калоян Добрев е старши посланик на Европейския парламент в България. За работата си по програмата той успя да класира ПЕГ „Д-р Иван Богоров” на второ място на национално ниво и първо място при училищата от второ ниво на програмата. През същата учебна година двама от неговите ученици бяха избрани да участват на международни форуми.
Лушка Тонева „Учител на годината за 2023 година“ в направление „Изкуство”.
Лушка Тонева е старши учител по музика в прогимназиален етап в Основно училище „Алеко Константинов” с 18-годишен педагогически стаж, а от 2012г. е преподавател в ОУ „Алеко Константинов”. Като утвърден професионалист с доказан принос в своята дейност, тя преподава музика на всички ученици в прогимназиален етап в училището. Работата ѝ е фокусирана върху откриване заложбите и талантите на обучаваните, развитие на умения за работа в екип, за сътрудничество и вземане на решения. Лушка Тонева вече 10 години е ръководител на вокална група „Щастливците” към ОУ „Алеко Константинов”. Вокалната група е желано място за реализация и изява на много от талантливите ученици на училището.
Мария Милкова в направление „Цялостен принос за развитие на образованието и престижа на Общината с дълготраен характер”, която отказа да получи своята награда.
Специалната награда на Община Димитровград „Деец на културата” за 2023 година получи Ирина Костадинова –творец в областта на танцовото изкуство.
Ирина Костадинова от 2008г. до момента е Председател на Народно читалище „Христо Ботев - 1902” гр.Димитровград. Тя е основен двигател и художествен ръководител на танцов състав „Тракия”, който е член на ЦИОФФ от 2014г., както и на групи за народни хора „Тракия“. Учител в Детска градина „Слънце“, Димитровград. Под ръководството и активната работа на Ирина Костадинова, танцов състав „Тракия” има множество участия на фестивали и конкурси, завоювани отличия от национални и международни танцови форуми. Ирина Костадинова-Николова е инициатор и създател на инициативата „Хора за хората”, която стартира през декември 2014г. и се провеждана ежеседмично в Димитровград. За тази инициатива ѝ е връчен плакет от кмета на Община Димитровград за всеотдайност и гражданска позиция. Госпожа Костадинова е носител на грамота от Министерство на културата за принос в развитието и утвърждаването на читалищното дело (2021г.). Организатор на множество благотворителни инициативи и концерти, в подкрепа на нуждаещи се наши съграждани. Ирина Костадинова-Николова дейно работи за утвърждаването на музикалното творчество, изпълнителското и танцово изкуство, за което получава най-високото признание - това на публиката.
Двама зрелостника също бяха отличени от кмета на общината Иво Димов с грамоти „За постигнати високи образователни успехи, издигане авторитета на училището и община Димитровград”. Това са възпитаниците на ПМГ „ИВан Вазов” Теодор Казаков и Калоян Добрев. Носители и на приза „Ученик – символ на гимназията” за значими постижения и издигане авторитета на гимназията през целия период на обучение.
Общоградското честване на Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност започна с
Шествие на училищата, водени от Забавно-духов оркестър и деца от ОЦТИ "Галаксико" с букви от азбуката, деца с венци от СУ „Л.Каравелов”, хор и мажоретки от ОУ „П.Славейков”. Празничното шествие премина по централната пешеходна алеята и се отправи към сцената на пл.”България”. С ефектна композиция Мажоретен състав от ОУ „П.Славейков” с ръководител Миглена Бинева приповдигнаха духа на присъстващите с хореография върху „Тих бял Дунав”. Официалната церемония започна с химна на празника "Върви, народе възродени!" в съвместно изпълнение на хор "Славейковци" и Забовно-духов оркестър с диригент Митя Йорданов.
Първокласниците Дария Пламенова и Пламен Колев от ОУ „Алеко Константинов” поздравиха събралото се множество със рецитал на стихове.
Кметът на общината и председателя на общински съвет връчиха плакети, грамоти и парични награди на наградените учители и културен деец.
В община Димитровград има осем основни училища, едно обединено и едно средно училища, две профилирани и една професионална гимназии, в които се обучават близо 4211ученици от I до XII клас:
Основно училище „Васил Левски”, село Ябълково е най-старото училище в Община Димитровград. Продължава традициите в образователното дело от далечната 1839 година.Гордост за училището са завоюваните призови места в общински и областни конкурси.
Основно училище „Димитър Матевски“, град Меричлери е училище със 184-годишна история! Доказало своята устойчивост през годините, днес обучава 100 ученици от гр. Меричлери и село Великан – от първи до седми кла в 7 паралелки и 2 групи за целодневно обучение. Основно училище „Димитър Матевски” е носител на орден „Кирил и Методий” I-ва степен.
Обединено училище „Св. Св. Кирил и Методий” . 154 години училището е огнище на знания и родолюбие, като продължава мисията си да образова и възпитава своите ученици. Наградено е с орден „Кирил и Методий“ I степен. В училището се обучават 151 ученици в 10 паралелки, подготвяни от квалифицирани и правоспособни учители.
През 140-годишната си история Основно училище „Христо Смирненски”, село Радиево запазва своя облик и традиции. То продължава да се развива като символ на стремежа на българина към светски начин на живот и образование. Като средищно, училището дава достъп до образование на пътуващи ученици. Екип от 15 висококвалифицирани педагози, формира учениците като личности.
Основно училище „Христо Ботев”, село Крепост.Училището има богата 143-годишна история, през която българският дух, идентичност и преклонение пред науката и образованието не са угасвали! 143 години на всеотдайност, неизчерпаема енергия и вдъхновение на учителите, за които професията е съдба и мисия в помощ на учениците, искащи да се докоснат до безкрайното поле на знанието.
Днес се гордеем, че от класните стаи на ОУ „Христо Ботев” са тръгнали много успели с ум и талант известни творци на българската култура, уважавани и ценени в обществото личности.
На 20 октомври 1950 година се открива първото училище в квартал „Млада гвардия”. Днес в Основно училище „Пейо Яворов” се обучават 234 ученици в 13 паралелки, подготвяни от високо квалифицирани преподаватели с богат професионален опит.
Основно училище „Васил Левски” е основано през 1961 година. Вече 62 години училището обучава ученици от града и поставя основите на бъдещето им професионално развитие. Като средищно училище "Васил Левски" приобщава и ученици от прилежащите на общината села. През учебната 2022/2023 г. в училището се обучават 120 ученици. Учебното заведение предлага максимално сигурна, здравословна, екологична и подкрепяща среда, където си дават среща образователните традиции и иновативните педагогически решения.
Основно училище „Алеко Константинов” е едно от водещите основни училища в община Димитровград.
В него са работили и работят квалифицирани учители, които със себеотдаване и професионализъм изграждат съвременната му визия. Съхраняват традициите, съчетават ги успешно с иновации и следват начертания през годините път. Така помагат на децата да сбъдват мечтите си и да докосват бъдещето си. Алековци се учат да бъдат най-добрата версия на себе си, развиват талантите си в много клубове по интереси, имат на разположение модерен СТЕМ център и съвременни дигитални класни стаи. С цялата си училищна дейност, вече 59 години, училището възпитава достойни и успели хора, които са частица от едно голямо семейство, част от Димитровград и света.
Основно училище „Пенчо Славейков“ е модерно учебно заведение със 113-годишна история. Носител на орден „Кирил и Методий” Втора степен и почетния знак на Президента на Република България за значим принос към културния, образователен и обществен живот на Димитровград и общината. Училището е средищно и в него учат, творят и мечтаят 695 ученици, ръководени от 68 висококвалифицирани педагогически специалисти. Възпитаници на училището са: видния български историк - академик Васил Гюзелев, писателя, поет и публицист – Николай Христозов, драматургът Иван Русев, предприемачът, организатор на бизнес-инкубатор за перспективни идеи – Димитър Караиванов. Девизът на училището е: ТРЪГНИ ОТ ТУК – УСПЕЙ НАВСЯКЪДЕ!
65 години Средно училище „Любен Каравелов“ е сред водещите училища в областта. Това е училището с най-разнообразна трансформация и неизменен път напред към повишаване качеството на образованието. Училището е с утвърдени традиции в областта на профилираното образование. Обучението в паралелките по „Предприемачество“ и „Софтуерни и хардуерни науки“ развива инициативност, креативност и увереност в неговите възпитаници. Средно училище „Любен Каравелов“ е образователна школа, в която са съчетани педагогически традиции с модерна визия за образование!
„Пътят на професионалиста винаги започва от тук”! Това е мотото на единствената професионална гимназия в община Димитровград – „Проф. д-р Асен Златаров”. В нея се обучават 250 ученици по 10 специалности и професии, в добре обзаведени кабинети, лаборатории и работилници. От миналата учебна година гимназията е със статут на иновативно училище. Учениците се обучават предимно в специалности в дуална система на обучение, които са в направление STEM. Възпитаниците на Професионална гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ получават висока професионална и общообразователна подготовка.
Вече 30 години Профилирана езикова гимназия „Д-р Иван Богоров“ успешно реализира своята мисия – да обучава млади хора, подготвени за предизвикателствата на големия свят и с активно отношение към просперитета на своята родина. Качественото чуждоезиково и профилирано обучение създадоха традиции, които превърнаха богоровци в изявена част от научната, техническата и хуманитарната интелигенция на България. Девизът „Знаем, можем и творим“ вдъхновява педагогическия екип за изграждането на образовани, можещи и конкурентни личности.
Природо-математическа гимназия „Иван Вазов”е една 79-годишна институция в сърцето на Димитровград с над 500 възпитаници, които имат самочувствие и знания за света. Най -емблематичното училище в общината за трета година е в списъка на иновативните училища в България. Вазовци са сред най-успешните на национални и международни състезания и олимпиади. Те са и посланици на Европейския парламент.