Ватикана връща на Гърция скулптури от Партенона

Ватиканът и Гърция финализираха днес споразумение за връщане на три скулптурни фрагменти от Партенона, които са били в колекцията на Ватиканските музеи в продължение на два века, съобщава Асошиейтед прес.

Ватиканът определи връщането като църковно "дарение" за православния архиепископ на Атина и цяла Гърция, а не непременно като междудържавен трансфер. Но това все пак засилва натиска върху Британския музей да завърши сделката с Гърция за съдбата на много по-голямата си колекция от скулптури от Партенона, отбелязва агенцията.

Губернаторът на Ватикана кардинал Фернандо Верхес подписа днес споразумение за осъществяване на "дарението" с гръцкия министър на културата Лина Мендони и представител на православния архиепископ на Атина и цяла Гърция Йероним Втори по време на частна церемония във Ватиканските музеи.

Пратеникът отец Емануел Папамикрулис заяви за АП, че Гръцката православна църква и архиепископът са много благодарни на Папа Франциск за споразумението.

"Тази инициатива помага за излекуване на раните от миналото и показва, че когато християнските лидери работят заедно, те могат да решават проблемите по практичен начин", посочи Папамикрулис.

Фрагментите се очаква да пристигнат в Атина по-късно този месец, като на 24 март е планирана церемония по повод получаването им.

Британският музей отхвърляше в продължение на десетилетия призивите на Гърция да върне много по-голямата си колекция от скулптури от Партенона, които са важен експонат на музея от 1816 г.

По-рано този месец ръководителят на музея все пак заяви, че Великобритания и Гърция работят по споразумение, което ще позволи принадлежащите на неговата институция мрамори от Партенона да бъдат излагани както в Лондон, така и в Атина.

Скулптурите представляват останки от 160-метров фриз, който опасва външните стени на храма Партенон на Акропола, посветен на богинята на мъдростта Атина. Голяма част от тях са загубени при обстрел през 17-и век. Половината от останалите произведения са премахнати в началото на 19-и век от британския дипломат лорд Елгин.

Гърция започна кампания за връщане на скулптурите в Атина от 1983 г. насам. Тогава въпросът беше повдигнат от министърката на културата Мелина Меркури и вече почти 40 години темата се поставя от Гърция на редица международни форуми, както и в двустранните отношения с Лондон.

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини