Не е вярно, че ЕС възнамерява да забрани етеричните масла, включително розовото масло, заявиха от ЕК
Съществува ли опасност Европейската комисия да класифицира емблематичното за България розово масло като токсично вещество? въпросът излезе на дневен ред в последните дни покрай коментари и медийни публикации.
В момента Европейската комисия (ЕК) преразглежда Регламент CLP - европейското законодателство, засягащо класификацията, етикетирането и опаковането на вещества и смеси. На 19 декември 2022 г. ЕК внесе законодателно предложение за промени на Регламент CLP, свързани със Зелената сделка. Промените засягат "класификацията, етикетирането и опаковането на вещества, считани за химически и представляващи заплаха за здравето и безопасността на околната среда".
Идеята е да бъдат добавени определения, както научни и технически критерии, които дават възможност вещества и смеси, които имат свойства да нарушават функциите на ендокринната система, да бъдат отнасяни към установени класове на опасност. Общото название за такива вещества ще бъде - ED.
За въпросните опасни вещества и смеси ще се създаде следната класификация:
1. PBT - устойчиви, биоакумулиращи и токсични веществен и смеси;
2. vPvB - много устойчиви и много биоакумулиращи;
3. PMT - устойчиви, мобилни и токсични;
4. vPvM - много устойчиви и много мобилни.
Ако промените в регламента се приемат, ще се разшири обхватът на вече съществуващите разпоредби за класифициране на някои класове на опасност. Идеята на ЕК на етикета на даден продукт, съдържащ съставки, нарушаващи функциите на ендокринната система, да пише изрично, че е категоризиран от ЕК в съответния клас за опасност.
Очаква се етеричните масла, сред които попада и емблематичното за България розово масло, да бъдат класифицирани като смеси (в розовото масло има около 300 различни вещества). Проблемът е, че има възможност етеричните масла да бъдат определени като опасни продукти, защото съдържат съставки, които има вероятност да окажат негативно въздействие върху човешкото здраве. Етеричните масла са всъщност летливи вещества. Лавандулата и розовото масло всепризнато действат на хормоните и редовно биват препоръчвани като добавки, спомагащи за хормонален баланс. От това следва, че и лавандулата, и розовото масло влияят на ендокринната система. Дали това е "нарушаване на ендокринната система", от което ще е нужно да бъде класифицирано като опасен продукт - все още не е ясно. През септември ЕК ще публикува още едно предложение за промени в регламента, съобщи евродепутатът Андрей Новаков (ГЕРБ-ЕНП). По думите му регламентът все още може да бъде отхвърлен.
Новаков уточни, че ЕК имат данни за няколко вещества, съдържащи се в розовото масло, които според тях "вредят на ендокринната система". Част от тях са бензил силикат, гераниол и тимол.
Ето каква е позицията на ЕК по въпроса:
"Европейската комисия знае за критиките срещу предстоящите актуализирани химически правила, отправяни от производителите на етерични масла. Не е вярно, че ЕС възнамерява да забрани етеричните масла, включително розовото масло.
Важно е да се уточни, че всъщност етеричните масла вече са определени като химически вещества и са регулирани като такива в действащото европейско законодателство. Тъй като определянето като химично вещество само по себе си не води до никакви ограничения, то е само отправната точка за оценка на възможните рискове и предпазни мерки.
Като част от текущото преразглеждане на европейското законодателство Комисията не възнамерява да промени това определение, нито да започне да изисква анализ на всяка молекула в етеричните масла.
Като цяло, преразгледаните правила ще спомогнат за по-доброто идентифициране на опасните свойства на химичните вещества и за по-доброто управление на свързаните с тях рискове, когато е необходимо. Текущото преразглеждане на Регламента относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH) обаче не включва никакъв план за забрана на етеричните масла, като розовото масло."