Борсовите цени на тока паднаха под производствените разходи на държавната централа и това може да означава край на печалбите коментира Капитал.
От началото на февруари държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" отново има проблем с продажбата на електроенергията, която произвежда. След като от средата на 2021 г. и през цялата 2022 централата работеше на максимум и отчиташе огромни приходи и печалби заради високите цени на тока, сега ситуацията се връща към състоянието от предишните години, когато ТЕЦ-ът работеше само по държавни поръчки и отчиташе стотици милиони загуба.
Причината за това е банална - просто разходите за производство на електроенергия в държавната централа са високи и при сегашните борсови цени на тока продукцията й става неконкурентна. В резултат в работния 20 февруари натовареността на мощностите й е под 60%.
Много търгове, малко купувачи
През този месец ТЕЦ "Марица-изток 2" е обявила общо 10 търга за продажба на електроенергия - три на 2 февруари, още три на 8-и и четири на 17 февруари. Всеки следващ търг е с по-ниска начална цена на енергията, тъй като продажбите на вървят - в началото се започва с нива от 345 лв./мВтч, след това, в най-студените дни на тази зима досега, офертите са около 338 лв./мВтч, а накрая падат до 290 лв./мВтч.
Производството на ток от ТЕЦ "Марица-изток 2" на 20 февруари
Въпреки тези намаления продажбите са минимални - при оферирани общо над 1000 мегавата мощности за отделни периоди са продадени около 150 мегавата. При това две трети от продадената мощност е за седмицата 20-26 февруари (възможно най-близо до сделката) на цени 284 лв./мВтч. Това прави около 4.8 млн. лв. приходи за централата и е много вероятно от сделката да няма никаква печалба.
Само за въглеродни квоти дружеството начислява над 100 евро (към 200 лв./мВтч) за всеки произведен мегаватчас, поради което производствените разходи са повече от 300 лв./мВтч.
За сравнение - от началото на февруари средната борсова цена на електроенергията е около 284 лв./мВтч - колкото е и стойността на последната сделка на ТЕЦ-а. А в последните 4 дни, след края на студената вълна, цената се движи около 215 лв./мВтч.
Изчезващи печалби
Изминалата 2022 г. със сигурност ще е най-печелившата в историята на държавната въглищна централа. Към края на септември ТЕЦ "Марица-изток 2" отчете рекордните 762 млн. лв. печалба, а за цялата година е много вероятно сумата да достигне 900 млн. лева.
Тези числа, продиктувани от кризисната ситуация на енергийния пазар след войната на Русия в Украйна, създадоха едно илюзорно усещане, че всъщност въглищната енергетика е печеливша и има бъдеще. Дори се стигна до политическо решение за преговори с Брюксел, които да позволят използването на ТЕЦ-овете без ограничения до 2038 г. Нещо повече - имаше гласове, че България трябва да се откаже от плана за възстановяване, който изисква 40% редукция в CО2 емисиите на страната, за да запази въглищните централи, които само за няколко години щели да генерират повече печалби, отколкото са средствата в самия план.
Цените на електроенергията в Европа за 21 февруари
Реалността обаче е съвсем различна. Още в края на 2022 г. цените на природния газ, а оттам и на електроенергията, започнаха да се успокояват. Към момента газът се търгува на най-ниските нива от 18 месеца насам - около 50 евро/мВтч, при над 300 евро през миналото лято. Електроенергията в цяла Европа е на нива около 130-140 евро/мВтч. С други думи - ако тази тенденция от последните 3-4 месеца се запази и занапред, въглищни централи като "Марица-изток 2" трудно ще могат да се конкурират на пазара.
Показателно за това е, че от началото на 2023 г. износът на ток от България, за който спомагаха основно въглищните централи, намалява с внушителните 45% на годишна база. Това води до 10% намаление в дейността на ТЕЦ-овете в най-силните им месеци през зимата.