Черна гора е много благодарна на България за подкрепата за европейския път на страната, каза президентът Мило Джуканович на съвместна пресконференция на "Дондуков" 2 с държавния глава Румен Радев. Джуканович е на официално посещение в страната ни по покана на Радев.
Според него България и Черна гора имат много добре развити отношения. България винаги е била особено силен поддръжник на европейския път на Черна гора, каза преди това държавният глава Румен Радев.
Войната в Украйна подейства отрезвяващо на Европейския съюз и ще бъдат отворени по-големи възможности за държавите от нашия регион и да продължим преговорния процес, и скоро да бъде осъществена нашата цел – членството в ЕС, коментира Мило Джуканович. На пресконференцията президентът Румен Радев заяви, че България и Черна гора категорично осъждат руската агресия в Украйна.
Много сме горди от историческите основи на българо-черногорските отношения, но и от постигнатото от поколенията в тези времена, каза Джуканович. Постигаме много добри резултати в сътрудничеството си в областта на отбраната, вътрешните работи, културата и други области, посочи президентът на Черна гора.
В разговора между Румен Радев и Мило Джуканович са били обсъдени възможностите за развитие на отношенията между двете страни в областта на икономиката, уточни държавният глава на Черна гора. Въз основа на заключенията от днешните разговори ще бъде даден импулс на това развитие и през правителствата на двете страни, каза той.
Черна гора е държава, която, след възстановяването на независимостта си, ясно заяви своите намерения да стане част от Европейския съюз и НАТО, каза Джуканович и добави, че едната цел вече е изпълнена, след като страната стана член на алианса през 2017 година. Черна гора е страна кандидат за членство в ЕС, припомни президентът.
„Тази брутална война доведе до неизмерими жертви, страдания и разрушения, подкрепяме Украйна в нейния легитимен път и в борбата ѝ за суверенитет, независимост и териториална цялост“, каза от своя страна президентът Румен Радев.
По думите на Радев трябва да бъдат положени всички дипломатически усилия, така че на войната да бъде сложен край възможно най-скоро, за да бъде избегнат рискът, не само за нашия регион, но и в световен мащаб. Румен Радев и Мило Джуканович са обсъдили и възможностите да бъдат преодолени последиците от войната.
Държавният глава приветства решението на Черна гора да изпрати свой контингент в многонационалната бойна група в България с Италия като рамкова държава. Той добави, че България и Черна гора са на път да сключат реални споразумения за обмен в сферата на военното обучение, военните тренировки и учения.
По думите му днешната визита е ясен израз на отличния диалог между двете страни. България винаги е била особено силен поддръжник на европейския път на Черна гора, каза Румен Радев.
„Черна гора, с която ни свързват дълбоки исторически връзки и споделени ценности, е този важен приятел и партньор на България и съюзник в НАТО, с който споделяме общи отговорности, но имаме и общи възможности да работим заедно за сигурност, мир и просперитет на нашия регион“, коментира Радев.
„Убедени сме, че Черна гора ще запази своята лидерска роля в процеса на интеграция и сме готови и занапред да продължим нашата подкрепа и това е особено ясно от българската официална програма за помощ“, посочи президентът.
Според Радев процесът по интеграция изисква всяка от страните от Западните Балкани, поела по своя европейски път, да спазва ангажиментите и установените критерии в Европейския съюз (ЕС). Много е важно всички регионални формати и инициативи да работят, да бъдат съобразени с принципите за добросъседство, всеобхватност и работата за зачитането на правата на човека във всяка държава, коментира държавният глава.
Основният проблем и предизвикателство, които стоят пред нас, е транспортната свързаност, смята Радев. По думите му тя може да отключи едно много по-задълбочено сътрудничество във всички области. Убедени сме, че все още не сме използвали всички възможности, включително европейските инструменти и механизми, така че много по-бързо да имаме сухоземна и въздушна свързаност между двете страни, обясни президентът.
Двамата президенти отдадоха почит пред Паметника на Незнайния воин, а след това проведоха среща на „четири очи“.