Сключеното от служебното правителство споразумение с турската държавна компания "Боташ" за доставки на втечнен природен газ за България е диверсификация от гледна точка на маршрутите, но остава неясно откъде точно ще идват новите количества синьо гориво. Възможно е "Боташ" да бъде използван като параван за доставки отново на руски природен газ.
Тези подозрения изрази пред БНР Мартин Владимиров, директор на програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията. Владимиров е поредният енергиен експерт, който допуска, че с това споразумение страната ни отново отваря вратите си за внос на руски газ.
"От споразумението не става ясно какво точно ще се случва. Става по-скоро ясно, че ще купуваме газ от "Боташ", тоест ще разчитаме на турската компания да договаря количества с трети страни или да използва от микса си, който е много разнообразен", коментира Владимиров. И припомня, че турската национална компания "Боташ" е монополист на турския пазар и един от основните клиенти на "Газпром" - в момента най-големият клиент на "Газпром" в света".
"Въпросът е какви ще са пазарните условия и дали не се опитваме да продължим руската ни зависимост", посочва експертът.
Министърът на енергетиката Росен Христов да представи пред народните представители споразумението между "Булгаргаз" и турската компания "Боташ", настоява депутатът от "Продължаваме промяната" Ивайло Мирчев.
Чрез профила си във Фейсбук той информира, че е изпратил писмо до енергийният министър, с което също така го приканва да бъде изслушан в парламента.